Rüzgarın şehri Bakü

Kardeş ülke Azerbaycan'ın başkenti Bakü, modern yaşamı ve gelişen altyapısıyla Avrupa şehirlerini aratmıyor. Eski Bakü ise tarihi yapılarıyla turistlerin ilgi odağı

Giriş Tarihi: 20.3.2016
Rüzgarın şehri Bakü

Türkiye'nin 17 kilometrelik sınır komşusuAzerbaycan'ın diğer komşu ülkelerden farkı var. İki ülke arasında uzun yıllara dayanan bir dostluk ve kardeşlik söz konusu. Ben de bu yahşi (güzel) yakın komşu Azerbaycan ve Bakü'de iki gün geçirdim. Azerbaycan, zengin bir kültürel mirasa sahip. Öyle ki, Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkeler arasında opera, tiyatro gibi sahne sanatlarını barındıran ilk ülke olma özelliğini taşıyor. Ülkeye adımımı atar atmaz, gözüme çarpan ilk şey; yeni şehir planlaması oluyor. Başkent Bakü içinse, modern yapıları, geniş cadde ve sokaklarıyla Avrupa şehirleriyle yarışıyor dersek yanlış olmaz. Şehir bir yanıyla modernliğe ev sahipliği yaparken, eski Bakü sokakları tarihi ve kültürüyle turistlerin ilgi odağı. Hazar Denizi kıyısındaki başkent Bakü için yapılaşma srasında bir kimlik de oluşturulmuş. Bakü, yeni yapılarıyla tek bir renge bürünüyor. Bu renk de bej. Neden mi? Burada tüm yapılar, ev ve binalar, şehrin özel taşı olan bej renkli taşla yapılıyor. Böylece kente, tek bir renk hakim oluyor. Bu tek renk düzeninin başka bir amacı da görüntü kirliliğinin önüne geçmek.

YOĞUN TRAFİK
İki milyon nüfusa sahip kentte, çevre temizliği de göze çarpan bir başka unsur. Öyle ki, sokaklarını gezerken bir tek çöpe bile rastlamıyorsunuz. Kent, bu yönüyle de Avrupa kentlerini aratmıyor. Sadece trafik sıkışıklığı konusunda yabancılık çekmiyorsunuz. Çünkü, otobanları aratmayan geniş yol ağına rağmen kentteki trafik sorunu İstanbul'ma benzer. Trafik kargaşası sürücülerin trafik kurallarına uymamasından kaynaklanıyor. Bu arada benzinin fiyatının oldukça uygun olduğunu belirtelim. Bir litre benzinin fiyatı, Türk parasıyla 1 TL.

TÜRK ŞEHİTLİĞİ
Bakü'deki, Atatürk Parkı ile Türk Şehitliği kenti daha da etkileyici kılıyor. Azerbaycanlılar, 'Sizin Atatürk'ünüz, bizim de Haydar Aliyev'imiz var' diyor. Her cadde ve sokakta Haydar Aliyev'in fotoğrafı yer alıyor. Fotoğrafı yoksa adı mutlaka kentin belli noktalarında yazılı. Bakü'deki, Türk hayranlığı her köşede gözüme çarpıyor. Bütün gençlerin üniversiteye bitirip, Türkiye özellikle İstanbul'da yaşama hayallerini dinliyorum. Kendi televizyonlarında daha ziyade Türk kanallarını, özellikle de dizileri kaçırmadıklarını anlatıyorlar.

24 SAAT YANAN MEŞALE
Kentteki Şehitlik Meydanı da görülmeye değer. Azerbaycan Bayrağı'nın göndere çekildiği alanın hemen yanında bulunan meşale hemen kendisini gösteriyor. Azerbaycan'ın özgürlüğünü simgeleyen meşale 24 saat kesintisiz yanıyor.

ESKİ ŞEHİR BAKÜ
Eski şehir Bakü ise, tarihi ve kültürüyle öne çıkıyor. Daha önceki satırlarımızda turistlerin ilgi odağı olduğunu zaten belirtmiştik. Havanın soğukluğu ve şiddetli rüzgarına aldırmadan, Bakü'nün bu tarihi kısmını büyük bir keyifle geziyorum. Küçük tarihi saray, sarayın hemen yanındaki Kız Kulesi görülmeye değer yapılar arasında. Yakınlarınıza düşündüğünüz hediyeler için de, burası önemli bir durak.

YEMEKLERİ DE ÖZEL
Soğuk kış şartlarından dolayı Bakü halkı, yemeklerinde eti önemsiyor. Övrüçte adlı yemekleri Azeri mutfağının öne çıkan lezzeti. Firuze adlı bir restorana giriyoruz. Burada da, kestane, nar, patates ve dana etinden yapılan Övrüçte'nin tadına bakıyoruz. Oldukça lezzetliydi. Hazar Denizi'nden dolayı balık da Azeri sofrasından eksik olmuyor. Bakülülerin, Türk mutfağından esinlendiğine de, meze çeşitleriyle şahit oluyoruz. Bakü halkı, misafirlerini bu çok çeşitli Türk mezeleriyle ağırlıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rüzgarın şehri Bakü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN