80 ülke gezdi yüzlerce fotoğraf çekti

Fotoğrafçı Gökhan Emre Akıl, kendi imkanlarıyla 80 ülkeye gitti, fotoğraf makinesiyle yüzlerce insanın hayatına dokundu. Ama onu en çok Afrika kıtası etkiledi. Fotoğrafçı Akıl: “Afrika’ya gitmek çocukluk hayalimdi. Bu kıta benim ülkem, vatanımdır. Karanlık kıtanın parlayan gözleridir” diyor

Giriş Tarihi: 24.4.2016
80 ülke gezdi yüzlerce fotoğraf çekti
Gökhan Emre Akıl (26) tam bir fotoğraf tukunu. Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü okusa da küçük yaşlarında başlayan fotoğraf çekme merakını hiç kaybetmemiş. İlerleyen yıllarda 'deki ünlü sanatçıları da fotoğraflamış, düğün fotoğrafçılığı da yapmış. Sonunda da kendi imkanlarıyla dünyanın birçok kıtasına adım atmış, şehirleri, insan portrelerini çekmiş, yaşamlarına dokunmuş. İtalya'dan İspanya'ya, Almanya'dan Yunanistan'a, Hindistan'dan Belçika'ya kadar gittiği her ülkede yüzlerce fotoğraf karesi çekmiş. Ülkelerin kültürlerine de dokunmuş, mimari yapılarının fotoğraflarını da çekmiş, insnaların hayatlarını da fotoğraf karelerinde ölümsüzleştirmiş. "Hayallerimi fotoğraflıyorum" diyen fotoğrafçı, bugüne kadar 80 ülkeye gitmiş. Hindistan'daki Ganj Nehri'nin geçtiği Varanasi şehrinden etkilenmiş: "Orada mükemmel bir kültür ve yaşam tarzı vardı" diyor.

AFRİKA İNSANI GÜZELDİR!

Ama sekiz kez gittiği Afrika'daki ülkeler onu daha çok etkilemiş. Kıtanın bütün ülkelerinde fotoğraf çekmiş. Zaten onun hayatında Afrika kıtasının bambaşka bir anlamı var: "Afrika'ya gitmek çocukluk hayalimdi. Sekiz defa gitmeme rağmen her gidişimde aynı heycanı yaşıyorum. Afrika benim için fakirliğin, anlamsızlığın ve mutluluğun adıdır. Bütün zıtlarla mutlu olabilceğiniz tek duygunun adıdır Afrika... Karanlık kıtanın parlayan gözleridir. Afrika benim ülkem, vatanım, ailemdir." En son seyahatini ise Etiyopya'ya yapan fotoğrafçı, "İnsan portrelerini çekmeyi sevdiğim için orada daha çok portre çalıştım. Etiyopyalı insanların yaşam tarzı ve kültürü ilgimi çekti. Zaten araştırma yaparak gitmiştim. Aynı zamanda güzel bir kültür turu oldu. Çocuklara çikolata, şeker dağıttık, kıyafetler verdik. Afrika insanı güzeldir. Yeter ki dokunmasını bilsin insan!" demeden geçmiyor.

YÜZ İFADESİ ÜLKEYİ ANLATIR
Fotoğraf çekmenin kendisi için yaşamı ifade ettiğini söyleyen Akıl, insanların yaşamlarının fotoğraflanarak belgelenmesi taraftarı: "İnsanların yaşamları kayıt altına alınmalı, bunu da fotoğraflarını çekerek yapabilirdim. Bir insanın yüz ifadesinden, o ülkenin durumu anlaşılabilir. Fotoğraf çekerken bazen o kadar heyecanlanıyorum ki, fotoğraf benim için su içmekten yemek yemekten bile önce geliyor."

İYİ İNSAN İYİ FOTOĞRAF ÇEKER
Akıl, iyi fotoğraf çekmenin iyi bir fotoğraf makinesine sahip olmaktan geçmediğini belirtiyor. Fotoğrafçılıkla ilgili düşüncelerini şöyle anlatıyor: "Hayata bakmayı bilen ve duygu yüklü bir insan ancak çok iyi fotoğraf kareleri çekebilir" diyor. Bugüne kadar gittiği ülkelerde fotoğraf çekerken tepki görmediğini anlatan Akıl, bunun sırrını paylaşıyor: "Hemen fotoğraf çekmiyorum. İlk olarak ortamı sezinliyorum, içlerinde yaşıyorum. Gittiğim yeri benimsiyorum. Yaşam tarzlarını dünyaya fotoğraflarla sunuyorum."

SERGİ GELİRİNİ AFRİKA'YA BAĞIŞLADI
'de yedi fotoğraf sergisi de açtı Akıl. Satın alınan tüm fotoğraflarının gelirini ise Afrika'daki insanlara bağışladı. Bir sergisinin gelirini ise üniversite öğrencilerine burs olarak veren Akıl "Tıp fakültesinden, mühendislik bölümünden mezun olan öğrencilerimiz var. Hepsi de başarılı öğrenciler. Hatta Yıldız Teknik Üniversitesi'nde mühendislik bölümününde okuyan bir öğrencimiz bölüm birincisi bile oldu" diyor.


EMİNE KOLUUZUN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
80 ülke gezdi yüzlerce fotoğraf çekti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN