Dünyanın çiçekleri ’da açıyor

Turizmin incisi ev sahipliği yaptığı EXPO 2016 Antalya nedeniyle hareketli günler yaşıyor. Bu yıl tatil için Antalya’yı tercih etmek için deniz, kum ve tarihten daha fazla nedeniniz var

Giriş Tarihi: 1.5.2016
Dünyanın çiçekleri Antalya’da açıyor
Belek, Kemer, Side, Kaş... Her noktası bir başkadır Antalya'nın... O nedenle 'nin en önemli turistik destinasyonlarından biridir bu sıcak şehir. Şimdilerde EXPO 2016 heyecanı sardı 'yı. EXPO 2016 Antalya, 'de düzenlenen ilk EXPO. Bilenler bilir ama biz yine de altını çizelim: Çok önemli uluslararası bir etkinlik EXPO. Yani bu yıl tatil için Antalya'yı seçenleri ayrı bir güzellik ve heyecan bekliyor. Zira EXPO için bir fuar demek çok yanıltıcı olur. Çünkü işin içinde ticaretten işbirliğine, eğitimden kültürlerarası yakınlaşmaya kadar birçok önemli fonksiyon var. Halkı eğitmeyi, paylaşmayı, ilerlemeyi ve işbirliğini amaçlayan EXPO ev sahibi ülkece organize ediliyor. Eğitim ve eğlenceyi birleştiren EXPO'da bu yıl çocuklar ve yeşil başrolde. Katılımcı ülkelerin sergi alanları rengarenk, her pavyondan ayrı bir enerji yükseliyor. Yaklaşık 53 ülkenin pavyon açtığı EXPO alanı gerçekten bir festival ortamına sahip. Düzenlenen etkinlikler katılımcı yetişkin ve çocuklara gerçekten eğlenceli bir ortam vaat ediyor. Daha yaşanabilir bir dünya için doğayı koruma bilincinin genç kuşaklara, çocuklara aktarılmasını amaçlayan bu yıl ki EXPO'da çocuklara özel çok sayıda etkinlik var. Torku Çocuk Adası, Çocuk Atölyeleri, Geleneksel Sokak Oyunları, Şişme Oyun Alanı gibi onlarca etkinlik küçük misafirleri bekliyor. Elbette minikler sadece eğlenmeyecek, her etkinlik eğlenceyi amaçladığı kadar eğitmeyi, öğretmeyi de amaçlıyor. Yani tam da istenen olacak; çocuklarımız eğlenirken öğrenecek. Çocuklara yönelik etkinliklerin yanı sıra yetişkinler için de şişme oyun alanları gibi organizasyonlar söz konusu. EXPO büyükleri de unutmuyor. Yaklaşık altı ay kapıları açık olacak EXPO Antalya'nın kültürel etkinlikleri de çok renkli. Konserlerden, panellere Hacivat Karagöz'den hat sanatının inceliklerinin anlatıldığı organizasyonlara kadar renkli bir yelpaze söz konusu. EXPO boyunca sürecek etkinlikleri şu altbaşlıklar da toplamak mümkün: Ülke günleri, yerel sergiler, uluslararası sempozyumlar, dünya çevre sempozyumu, paneller, toplantı ve seminerler, çocuk kongleri, sahne sanatları ve konserler... 23 Nisan'da kapılarını açan EXPO 30 Ekim'e kadar açık olacak.

Tarımın başkenti
Dünyanın en fazla ziyaret edilen dördüncü kenti Antalya. Yılın yaklaşık 300 gününü güneşli geçiren kentin bitki envanteri de çok güçlü. Dünyada yaklaşık 12 bin endemik bitki türü bulunuyor. Bu türlerin yaklaşık üçte biri de Türkiye'de yer alıyor. Toroslarda bulunana 750 endemik türün, 500'ü Antalya'da bulunuyor. Antalya sahip olduğu Antalya Ovası ile tarımsal potansiyel ve ekolojik uygunluk açısından Türkiye tarımında önemli bir yere sahip. Antalya tarihi, antik kentleri, doğal güzelliklerinin yanı sıra kilometrelerce uzanan sahilleri, lüks otelleri ve golf sahalarıyla öne çıkıyor.

Nasıl gidilir?
1121 dekar büyüklüğündeki EXPO 2016 Antalya Botanik Sergi Alanı, Aksu İlçesi, Solak Köyü sınırları içerisi, Batı Akdeniz Tarımsal ve Araştırma Enstitüsü karşısında, şehir merkezine 17 km mesafede yer alıyor. Alana, tur otobüsleri, özel araç, taksi ve tramvay ile ulaşılabilir. EXPO alanına yolcu taşıyacak otobüsler gece 02.15'e kadar çalışıyor. Otobüsler 12 dakika arayla hareket ediyor. Ayrıca EXPO alanında 40 araçlık bir taksi durağı mevcut. Ziyaretçi araçları için otoparkın yanı sıra bisiklet ve motosiklet park alanları da var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın çiçekleri Antalya’da açıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN