Önce aşı sonra seyahat

Seyahat öncesi yapılacak aşı, gidilecek ülkede mevcut bulaşıcı hastalıklara karşı korunmada en önemli silah

Giriş Tarihi: 1.5.2016
Önce aşı sonra seyahat
Uzmanlar seyahat sırasında gidilecek bölgeye veya ülkeye göre bazı hastalıklardan korunmak için hem kendinizi hem çocuğunuzu mutlaka aşılatmanız gerektiğini vurguluyor. Yaz mevsimine sayılı günler kala planları yapılmaya başlandı. Ancak özellikle yurt dışına çıkacak olanların seyahatten önce yaptırması gereken bazı aşılar var. Zira gerek tatil gerekse iş amaçlı çıkılacak yurtdışı seyahati, keyifli başlamasına karşın bazen o ülkede kapılan bulaşıcı bir hastalıktan dolayı sonu tatsız bitebiliyor. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ayşe Sesin Kocagöz, "Seyahat planından yaklaşık 6-8 hafta önce doktora başvurularak gerekli bilgilerin alınması çok önemli" diyor. Peki ya son dakika seyahati ise? Prof. Dr. Kocagöz bu durumda kişilerin gerek seyahatte gerekse döndükten sonra ateş ve gribal enfeksiyon yakınmalarıyla karşılaşmaları durumunda mutlaka kuruluşuna başvurmaları gerektiği uyarısında bulunuyor. Seyahat sırasında öksüren kişilerden uzak durmak, ortamı pencere ve kapı açarak sık sık havalandırmak, dışarıda maske takmak ve elleri sık yıkamak da büyük önem taşıyor.

HİJYENE DİKKAT
Aşı yaptırmanın yanı sıra seyahatlerinizde etmeniz gereken diğer ayrıntılar şöyle:
Ellerinizi sık yıkayın. Sabun ve su bulunmayan koşullarda, alkol bazlı el antiseptikleri kullanın.
Suyun temizliğinden emin olmadığınız ortamlarda sadece kaynatılmış veya kapalı ambalajlardaki suyu için. Şişe veya kutu içecekleri de ambalajından tüketin.
İçeceklerinizde buz kullanmayın.
Sadece pişirilmiş yiyecekleri tüketin. Eğer pişmemiş sebze veya meyve yemek zorundaysanız mutlaka soyarak yiyin.
Seyahatten önce, seyahat süresince ve seyahatten sonra önerildiği şekilde gereken ilaç ve diğer koruyucu önlemleri uygulayın.
Pastörize edilmemiş süt ürünlerini tüketmeyin.
Mikrop riski açısından gölet /kaynak gibi klorlanmamış tatlı su ortamlarında yüzmekten kaçının. Mutlaka girmeniz gerekiyorsa; başınızı sokmadan ve dalmadan girin.
Mesleğiniz değilse özellikle hayvanlarla temastan veya onları beslemekten kaçının. Isırılmanız ya da yaralanmanız halinde, zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurun.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önce aşı sonra seyahat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN