Başkan Sekmen lilere Palandöken'i anlattı

'a gelen Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hong Yang başkanlığındaki heyet, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ile görüştü. Merkezi Ankara'da bulunan li İşletmeciler Derneği Üyesi dünya devi şirketlerin üst düzey temsilcileri de yer aldı görüşmede Başkan Sekmen, "Erzurum'un dünyadaki kış turizminin önemli merkezlerinden biri olduğunu söyledi"

Giriş Tarihi: 6.5.2016 10:45
Başkan Sekmen Çinlilere Palandöken'i anlattı

'un sahip olduğu Palandöken ve Kayak merkezlerinin diğer il ve ülkelerdeki gibi hava alanlarına 2-3 saat mesafede olmadığını ifade eden Başkan Sekmen, "Palandöken 15 dakika Konaklı ise 30 dakika mesafede. Her iki kayak merkezinde Avrupa'nın en uzun kayak pistlerine sahip. Yakıcı güneşi, kristal karı ve doğası ile muhteşem bir mekan. Kayak merkezine gelenler tarihi bir gezinti yapmanın yanı sıra kayağa alternatif buz hokeyi, körling, kayakla atlama ve birçok hastalığa iyi gelen kaplıcalar bulunmakta" dedi.

Başkan Sekmen, Erzurum'un her alanda büyük zenginliklerinin bulunduğunu da ifade etti. Sekmen, lileri Erzurum'a yatırım yapmaya da davet ederek, şunları söyledi:

"Erzurum birçok güzelliklere sahiptir. Yılda 330 gün güneş almamız mümkün. Burada güneş tarlaları ve güneş santralleri kurulmaya başlandı. Ben istiyorum ki, panelleri Erzurum'da imal edelim. Biz 'de bir iki firma bulduk. Aynısını burada beraber üretelim veya bize destek verin panelleri biz yapalım. Yatırım burada olduğu için devlet alım garantisi ve daha fazla prim veriyor. Ayrıca burada kıymetli maden yatakları var. Altın, bakır, krom, kömür, mermer, traverten, manyezit yataklarımız mevcut. Erzurum'da bol miktarda kömür yatakları mevcut, burada termik santral yapmak mümkün, kurmak isteyen olursa yardımcı oluruz, eğer bize destek verirseniz biz kuralım. Çoruh nehri üzerinde iki barajımız var, elektrik enerjisi üretmek mümkün. Burası 6'ıncı derece teşvik bölgesidir. Bu yatırımlar organize sanayi bölgesinde yapılırsa devletimizin verdiği teşviklerden faydalanıyoruz. Burada Belediye olarak cam ve oyuncak sanayi üretimini düşünüyoruz. Başka yatırımlar da olabilir. Şuanda oyuncak ve cam sanayi ile ilgili girişimleri başlatıyoruz. Onun için sizden cam sanayi ile ilgili destek istiyoruz, kredi istiyoruz. 19-22 Mayıs tarihleri arasında Pekin'de düzenlenecek Turizm Fuarı'na katılacağız."

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hong Yang da, Çin'e verdiği önemden ötürü Başkan Sekmen'e teşekkür etti. Büyükelçi Yang,"Türkiye-Çin ilişkisine verdiğiniz önemlerden dolayı teşekkür ediyoruz. Verdiğiniz bilgiler sayesinde şimdi biz Erzurum hakkında daha çok bilgi sahibi olduk. Kapsamlı bir şekilde Erzurum'u tanımış olduk ve Erzurum'un geleceğini de görmüş olduk. Burası yaşamaya değer bir yer. Buraya ilk gelişim. Gerçekten gelince hemen sevdim burayı. İleride mutlaka ben de buraya taşınmak istiyorum. Az önce projeler hakkında çok detaylı bilgiler verdiniz. İşbirliği yapmak için potansiyeli görmüş olduk. Bizim beraberimizdeki işadamlarımız çoktan sabırsızlanmıştır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Sekmen Çinlilere Palandöken'i anlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN