Her mevsimi ayrı güzel

Giriş Tarihi: 8.5.2016
Her mevsimi ayrı güzel

Yeşilin tüm tonlarını bir arada bulabileceğiniz nadir doğa güzelliklerinden... Uzun yürüyüş ve kamp tutkunları ile fotoğraf meraklılarının vazgeçilmezi Yedigöller’in keyfini sürmenin tam zamanı...

Açık havada vakit geçirilecek yeni yerleri keşfetmenin tam mevsimi. Güneşin kendisini gösterdiği bu günlerde, "Acaba bu hafta sonu nereye gitsem?" diye düşünüyorsanız Yedigöller, isabetli bir tercih. Çünkü, muhteşem bir görsel şölenle karşı karşıya kalıyorsunuz. İstanbul'dan otobüsle dört saat uzaklıkta Yedigöller. Yani rahatlıkla günübirlik gidilebilecek bölgelerden. Belli bir noktaya kadar otobüsle geldiğiniz Yedigöller'in yüksek kesimlerine otomobil ya da minibüslerle çıkılıyor. Çünkü, önünüzdeki yollar oldukça dar ve virajlı. 45 dakikalık bir yolculuğun ardından fotoğraflardaki Yedigöller'in derinliklerine kendinizi bırakabilirsiniz. Batı Karadeniz'in eşsiz doğasının keyfini doyasıya çıkaracağınız Yedigöller Milli Parkı, adından da anlaşılacağı üzere heyelanlarla şekillenen irili ufaklı yedi gölden oluşuyor: Büyükgöl, Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Kurugöl, Deringöl ve Seringöl. Nazlıgöl, Büyükgöl ve Deringöl; en çok ziyaret edilen göller olup, dizi ve filmlere sık sık doğal dekorluk yapıyor. Bölgenin bitki örtüsü ise oldukça zengin, 236 çeşit bitki türünü barındırıyor. Birçok canlının yaşama bölgesi olan yörenin, ağaç nüfusunun çoğunluğunu kayınlar oluşturuyor. Meşe, gürgen, karaçam, ıhlamur ve porsuk gibi türler de ağaç çeşitliliğine katkı sunuyor.

GÖRSEL ŞÖLENİN TADINI ÇIKARIN
Yedigöller'de birden fazla etkinliği gerçekleştirebilirsiniz. Uzun yürüyüşlerle temiz havanın tadını çıkarabilir, piknik yapabilirsiniz. Tabii bu bölgeye -varsa- profesyonel fotoğraf makinenizla gitmeyi kesinlikle ihmal etmeyin. Çünkü, birçok rengin farklı tonlarına, göl ve çeşit çeşit ağaçların bütünlüğüne tanıklık edeceksiniz. Bu görsel şölenleri ölümsüzleştirmeden dönmemelisiniz. Aksi halde yörenin keşfini çok büyük bir eksiklikle tamamlamış olursunuz. Bizden söylemesi. Eğer, doğayla başbaşa, kuş sesleri eşliğinde, sakin bir hafta sonu geçirmek istiyorsanız; Yedigöller'de konaklama imkanına da sahipsiniz. Bu konuda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ait misafirhane ya da bungalovlarda konaklayabilirsiniz. Ancak çok önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Ayrıca çadır veya karavanla konaklama da yapabiliyorsunuz.

Kapankaya'da manzara harika
Bölgede kesinlikle yapmanız gerekenler arasında, Yedigöller'i kuşbakışı seyretmek de var. Bunun için en uygun nokta, Milli Park içerisindeki Kapankaya Seyir Terası. Tepeye çıkmak biraz meşakkatli olsa da vardığınızda tüm yorgunluğunuza değecek ve adeta büyüleneceğiniz bir manzara ile karşı karşıyasınız. Bu yorgunluğa kesinlikle değer.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her mevsimi ayrı güzel
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN