Geçmiş ve bugün bir arada

Balkanlar, hem kültürü hem de gönül bağı ile bize çok benziyor. Balkan şehirlerinin saklı kalmış güzelliklerini keşfederken bölgenin tarihi ve doğasıyla büyüleneceksiniz

Giriş Tarihi: 29.5.2016
Geçmiş ve bugün bir arada
Balkanlar, Karadeniz ile Adriyatik Denizi arasında kalan topraklarda yer alıyor. Balkan ülkelerinin çoğu, 14. yüzyıldan 20. yüzyıl başlarına kadar Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altında kalmış. Bu nedenle Osmanlı'dan günümüze , yol, çeşme, kale, köprü ve medrese gibi birçok eseri halen görebilmek mümkün. Turistlere tüm güzelliklerini sunma konusunda oldukça cömert olan Balkan şehirlerinden unutulmaz günler yaşayabilirsiniz.

Vize kolaylığı
Cemal Benli (Tatil Stil Yurtdışı Turlar Müdürü) "Balkan turları, birden çok ülke ve şehir görme fırsatı tanıdığı için en fazla tercih edilen yurtdışı turları arasında yer alıyor. Havayolu ile seyahat edildiğinde Türk vatandaşları 90 günlük seyahatleri boyunca bu ülkelere ( hariç) vizesiz giriş yapabiliyorlar. Karayolu ile yapılacak seyahatler için çok girişli Schengen vizesi alınması gerekiyor. Otobüs ile yapılan tur seyahatlerinde ise Bulgaristan başlangıçlı turlarda ülkeye üzerinden Kapıkule'den, Selanik başlangıçlı turlarda ise yine Edirne üzerinden İpsala Gümrük Kapısı'ndan pasaport işlemlerinin ardından Yunanistan'a giriş yapılmakta."

Selanik
Tarih boyunca Türklerin göz bebeği olan Selanik'te ilk ziyaret edilen yerler arasındaAtatürk'ün doğduğu ev bulunuyor. Aya Dimitros Katedrali, Büyük İskender heykeli, Hamza Bey Camisi, en önemli dört meydanı Vardar, Makedonia, Aristoteles ve Elefterios şehirde görülecek diğer yerler. Selanik Kalesi'nden şehri fotoğraflamak olmazsa olmazlar arasında.

Şehirlerden şehir beğenin

Üsküp, Manastır, Ohrid:
Osmanlı Devleti'nin 542 sene süresince egemen olduğu Makedonya, Avrupa'nın kendine has kültürü ve yemyeşil doğasıyla özelliklerini korumayı başarmış ülkeleri arasında yer alıyor. Üsküp, Manastır ve Ohrid en çok ilgi gören şehirleri arasında yer alıyor. Muhteşem manzarasıyla ve incisiyle meşhur Ohrid Gölü görenleri kendine hayran bırakıyor.

Saraybosna:
Küllerinden yeniden doğan bir şehir. Geçmişin kötü izlerini silip toparlanan kent Osmanlı döneminden kalan eserleriyle ziyaretçilerine nasıl da dimdik ayakta kaldığını anlatıyor. Türkiye'nin katkılarıyla yeniden restore edilen, Osmanlı mimarisinin bir şaheseri olan Mostar Köprüsü burada bulunuyor. 1. Dünya Savaşı'nın çıktığı Latin Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Han'a atfedilen Fatih Camii görülecek yerler arasında.

Tiran, Elbasan ve İşkodra:
Arnavutluk, Balkanlar'da kültürünü korumayı başaran ülkelerden biri. Adriyatik kıyısındaki muhteşem manzaraları ve doğasıyla etkileyici güzellikteki bu ülkenin öne çıkan şehirleri ise Tiran, Elbasan ve İşkodra.

Kotor ve Budva
Günümüzde Avrupa sosyetesinin de uğrak yeri olan, Adriyatik kıyısında muhteşem deniz ve hiç bozulmamış doğasıyla öne çıkan Karadağ'ın meşhur şehirleri.

Dubrovnik
Hırvatistan'ın Adriyatik Denizi kıyısında bulunan ünlü şehirlerinden biri. Hırvatistan'ın 1991'de Yugoslavya'dan ayrılışı sırasında çıkan iç savaşta, Sırp saldırıları nedeniyle şehirdeki tarihi eserler önemli ölçüde zarar görmesine rağmen UNESCO'nun başlattığı restorasyon çalışmaları ile şehir eski görünümünü büyük ölçüde kavuştu. Dubrovnik'te görülmesi gereken yerler şöyle sıralanıyor: Kuleler, muhteşem surlar, 14. yüzyıldan kalma ve dünyanın en eski eczanesine de ev sahipliği yapan Francis Manastırı, Rector Sarayı ve şehir kapıları. Ayrıca kilometrelerce uzunluğundaki plajlarıyla son yıllarda turistlerin gözdesi.

Belgrad
Sırbistan'ın başkenti ve en büyük şehri. Nüfusuyla Güneydoğu Avrupa'nın en büyük şehirleri arasında yer alıyor. Kentin adı 'beyaz şehir' anlamına geliyor. Aziz Sava Katedrali, Kale Meydanı, Askeri Müze, İstanbul Kapı, Saat Kulesi, Damat Ali Paşa Türbesi, Zindan Kapı, Leopoldov Kapı, Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi, Stefan Lazerevic Anıtı, Nebojsa Kulesi, Saborna Kilisesi, Cumhuriyet Meydanı, Terazi Meydanı ve Taş Meydan görülmesi gereken yerler arasında.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geçmiş ve bugün bir arada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN