Japonya’da bahşiş vermeyin Singapur’da sakız çiğnemeyin

Giriş Tarihi: 10.7.2016
Japonya’da bahşiş vermeyin Singapur’da sakız çiğnemeyin

’da 4 rakamı uğursuz sayılırken ’de aldığınız hediyelere dikkat etmeniz gerekiyor... Tayvan ve gibi birçok ülkede kültürel farklılıklardan kaynaklanan, turistlere garip gelebilecek kurallar ve yasalar bulunuyor. Hatta öyle kurallar ve yasaklar var ki mantık sınırlarını zorluyor. Fakat o ülkenin sınırları içerisindeyseniz bu kurallara uymak durumunda kalabiliyorsunuz. Prontotourblog bu kurallardan en ilginç olanları derlemiş

Bahşiş kabul edilmiyor
Geleneklerine hayli bağlı olan Japonlar, her ne koşulda olursa olsun bırakılan bahşişi hakaret ve aşağılama olarak algılıyor. Eğer durumun farkında olmadan bahşiş bırakmışsanız durum size uygun bir dille anlatılıyor. Fakat siz bu konuda ısrarcı olursanız üslup değişebiliyor.

Çin'de aldığınız hediyelere dikkat edin
Hediyele alıp verme kültürünün ciddi biçimde önemsendiği 'de kimi objeler hediye edilen kişiyi bırakın mutlu etmeyi çileden çıkarabiliyor. Bu objelerden biri de saat. Bir liye saat ettiğinizde ona aslında ölümüyle ilgili önemli bir hatırlatma yapmış oluyorsunuz. Geleneklerine bağlı birçok Çinli için saat, ölüm için geriye sayılan zaman anlamına geliyor.

Amerika'da bahşiş vermeyi unutmayın
Çalışanların maaşlarının zorunlu bahşişlerin de hesaba katılması nedeniyle düşük olduğu Amerika'da bahşiş çalışanlar için olmazsa olmaz. Hatta kimi durumlarda bahşiş vermeyi unutan turistlere uygun bir dille bahşiş kuralı hatırlatılıyor. Çoğu zaman tutarın yüzde 10'u olarak hesaplanan bahşişler müşterinin beğenisine göre azalabilir. Hatta bu durum garsonlar için iyi bir uyarı anlamına da gelir.

ABD'de lolipop yemeyin
ABD'nin Washington eyaletinde lolipop yemek kesinlikle yasak. Yasağın temel nedeni, çocuklar için tehlikeli olması. Lolipop gırtlak borusunu tıkadığı için çok sayıda ölüme neden oluyor. Washington yasalarında ailesi zengin olan insanlarla dalga geçilmesi de ciddi suçlar arasında yer alıyor.

Sakıza doktor reçetesi isteniyor
Singapur'da ilk başlarda bir şirkete ait sakızların satışının yasaklanmasıyla başlayan sakız karşıtlığı zamanla öyle bir hale bürünmüş ki, ülkede sakız edinmek ve kullanmak yasalara bağlanmış. 1994 yılında çıkarılan yasaya göre ülkede insanlar sadece doktor reçetesi ile sakız edinip, tüketebiliyor.

İtalya'da güvercin beslenmiyor
İtalya'nın birçok şehrinde geçerli olan bu yasak özellikle Venedik'te katı kurallarla uygulanıyor. Güvercin dışkılarının tarihi yapılara zarar verdiği gerekçesiyle uygulanan bu yasağa uyulmaması durumunda ise kişilere 400- 500 euro arasında para ceza uygulanıyor.

Tayvan'da dört rakamı uğursuzluğun simgesi
Dört rakamının uğursuzluk getirdiğine inanan lılara saati sorduysanız ve saat 4 ise alacağınız yanıt "3'ten sonraki" ya da "5'ten önceki" olacaktır. Binaların 4. katlarının genelde boş olduğu ya da değerinin çok altında rakamlarla turistlere kiralandığı Tayvan'da resmi işlerde dahi 4 rakamının kullanılmamasına özenle dikkat ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Japonya’da bahşiş vermeyin Singapur’da sakız çiğnemeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN