Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğanın mucizesi fiyortlar

Giriş Tarihi: 7.8.2016
Doğanın mucizesi fiyortlar

Son yıllarda popülaritesi artan Kuzey Avrupa fiyortlarını gemi turuyla keşfedebilirsiniz. Tur sırasında Geiranger, Flaam ve Bergen gibi doğa harikası yerleri görmek mümkün

Fiyort oluşumları buzulların ve nehirlerin binlerce yıl boyunca yaptığı aşındırmalarla oluşmuş, sonrasında içlerine suların da dolmasıyla kara parçalarının onlarca hatta yüzlerce kilometre içerilerine girmiş doğa oluşumları olarak biliniyor. fiyortlarına tur gerçekleştirilen gemilerden biri de MSC Musica. Bu konforlu geminin yedi gecelik seyahat programının durakları arasında Geiranger, Bergen ve Flaam bulunuyor.

Geiranger
'in önemli fiyortlarından biri olan Geiranger Fiyort'ta Geiranger kasabası bulunmakta. Geiranger, 'te en çok tercih edilen dinlence- tatil merkezlerinden biri. Turda ilk olarak Dalsnibba Dağı'na doğru yola çıkılıyor. Geiranger vadisinde, dağ yollarında ve araziler arasında yol alarak Djupvatn Gölü'ne ulaşınca manzara sizi büyülemeye başlıyor. 1400 metreler seviyesindeki Dalsnibba Dağı'na tırmanırken göreceklerinizi, doğanın size sunduğu muhteşem manzaraları hayatınızın sonuna kadar unutamayacağınızdan emin olabilirsiniz. Karlı dağ manzaraları, buzullar ve göller karşınıza çıktıkça ruhunuzun dinlendiğini fark edeceksiniz. Dönüş yolunda, fiyordun yükseklerine tutunmuş geleneksel eski çiftlikleri, meşhur Kartal Yolu'nu fotoğraflamak için Flydal Gorge seyir terasında verilen molada keyfiniz tavan yapacak.

Bergen
Bergen, Norveç'in en hareketli ve renkli şehirlerinden biri. Oslo'dan sonra ikinci büyük şehir. Bu güzel şehirde gezintiye, Hansatik dönemden kalma üçgen çatılı ahşap depoların bulunduğu tarihi Bryggen evleri bölgesinden başlayın. Kral Haakon Haakonsson (1247-1261) saltanatı sırasında yapılmış olan ve 13. yüzyıldaki en önemli kraliyet sarayı olan Haakons Sarayı, Rosenkratz Kulesi, St. Mary's Kilisesi ve Bergen Filarmoni Orkestrası'na ev sahipliği yapan konser salonu Grieg Hall görülecek yerlerden sadece birkaçı. Limana cepheli, üçgen çatılı ahşap evlerin bulunduğu tarihi Bryggen bölgesinde fotoğraflarda gördüğünüz meşhur İskandinav görsellerini anımsayacaksınız.

Flaam
Norveç'in güneybatısında yer alan Flaam, Aurlands Fiyort'un sonunda yer alan küçük bir köy. Dünyanın en dik tren yoluna sahip olmasıyla ünlenmiş. Bu güzel köyün tadını çıkarmak istiyorsanız, gemiden trenli olan turu satın almalısınız. Limandan hareket ettikten sonra, Gudvangen'e giden 11,4 km'lik Avrupa'nın en büyük ikinci tünelinin içinden geçiyorsunuz. Gudvangen'e ulaşıldığında, Norveç'in en büyük fiyordlarından Sognefjord'u görme şansınız oluyor. Sonrasında Stalheim vadisinin dik ve sarp geçitlerinden yukarı tırmanarak, olağanüstü manzaralar eşliğinde keskin virajların bulunduğu yol üzerinde Sivlefossen ve Tvindefossen şelalerini göreceksiniz. Ardından sırada Vangvatnet Gölü'nün yanında gezeceğiniz Voss kasabası var. Kış ve doğa sporları alanında ünlenen Voss kasabasını da gezip dönüş yoluna geçiyorsunuz. Kjosfossen Şelaleleri'nde fotoğraf çekmek için kısa bir mola verip Flaam gezisini keyifli tamamlıyorsunuz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğanın mucizesi fiyortlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN