Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şile’de şenlik zamanı

Giriş Tarihi: 7.8.2016
Şile’de şenlik zamanı

Şile Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Şile Bezi El Sanatları Fuarı, 9 Ağustos Salı günü başlıyor. Altı gün sürecek fuara gitmişken bu güzel ilçeyi gezmeyi ihmal etmeyin

100 yıllık kıyafetler, örtüler, şallar... El emeği göz nuru işlemeler... Şile Belediyesi tarafından düzenlenen Şile Bezi El Sanatları Fuarı'nda sergilenecek. Bu yıl 9-14 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek fuara yerli ve yabancı çok sayıda konuğun katılması bekleniyor. Fuarda ipek dokumadan lületaşına, deri işlemeden oymaya, hat ve ebru sanatından seramiğe el sanatlarıyla ünlü Anadolu'nun farklı illerinden, sanatın çeşitli dallarıyla ilgilenen zanaatkarlar da katılacak. Fuar, Kara kıyısındaki bu güzel ilçeyi görmek için de güzel bir fırsat olabilir. İstanbul'un merkezine 60 km uzaklıktaki Şile, yemyeşil doğası, masmavi denizi, plajları, restoranları ile ünlü. Bütün bir haftanın yorgunluğunu atıp deniz, kum ve güneşin tadını doya doya çıkarabilirsiniz.

ÖNCE FENER SONRA KALE
Her mevsimi ayrı bir güzelliğe sahip olan Şile'de gezip görülecek pek çok yer bulunuyor. Bunların en başında Şile'nin adeta simgesi haline gelen Şile Deniz Feneri geliyor. Türkiye'nin en büyük, dünyanın ikinci büyük feneri olma özelliğini taşıyan Şile Deniz Feneri, şehir merkezine yürüyüş mesafesinde. Muhteşem bir manzaraya sahip olan deniz feneri fotoğraf meraklılarının harika kareler çekmelerini sağlıyor. Şile'nin sembollerinden bir diğeri Şile Kalesi. 2000 yıllık geçmişe sahip olan ve 'Ocaklı Kalesi' olarak da bilinen kale, Cenevizliler döneminde denizden gelebilecek tehlikeleri önlemek amacıyla yapılmış. Şile'nin en önemli turistik yerlerinden bir tanesi de Kumbaba Tepesi. Buranın en önemli özelliği kırmızı ve turuncu renkli kumlardan oluşması. Demir ve bakır alaşımlı radyoaktiviteli kumlarının romatizma hastalığına iyi geldiği söyleniyor. Görüntüsü ve akış şekliyle ağlayan bir insan benzetilen ve kayaların arasından çıkan bir su kaynağı olan Ağlayan Kayalar ise Şile Deniz Feneri'ne 500 metre uzaklıkta. Şile'ye gelip Şile bezi almadan dönülmez. Kentin merkezinde bulunan dükkanlardan Şile bezinden yapılmış kıyafetler, örtüler ve şallar alabilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şile’de şenlik zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN