Türkiye'nin en iyi haber sitesi

diyarı Kızılcahamam

Başkentlilerin kaçış noktası, şifa kaynağı... Nereye baksanız yeşil... Şifalı suları, milyonlarca yıllık tarihi ve doğal güzellikleriyle Kızılcahamam ziyaretçilerini bekliyor

Giriş Tarihi: 28.8.2016
Sağlık diyarı Kızılcahamam
Ankara'nın ilçesi Kızılcahamam çok eski bir yerleşim alanı. İlçenin tarihi Hititlilerle başlıyor. Türkler 1071 Malazgirt Meydan Muhaberesi'nin ardından 1073 civarında bölgeyi kendisine yurt belliyor. İyi ki öyle yapıyor. Yemyeşil, tertemiz, insana "İşte doğayla iç içeyim" hissi veren bir yer Kızılcahamam. Biraz klişe olacak ama gerçek anlamda şifa kaynağı bir doğa parçasından söz ediyoruz. İsterseniz politikanın nabzının en güçlü attığı 'dan yola çıkın, isterseniz eğlencenin zirve yaptığı 'dan... Her koşulda kolayca ulaşabileceğiniz, Bolu ile Çankırı arasında kalan yemyeşil bir yer. Ankara'nın kasvetine inat, neşeli, hareketli... İlçeye girdiğinizde, enerjiyi fark edeceksiniz, belki biraz da sıkışık bulacaksınız. Ama hemen ardından doğaya kavuştuğunuzu hissedeceksiniz. Temiz havası, insana yaşama enerjisi veren iklimi sarıp sarmalayacak sizi. SUYU ŞİFALI
Eğer ilk kez gidiyorsanız büyük ihtimalle şaşıracaksınız sağdan soldan yükselen dumanlara, ardından inceden alacağınız mangal kokusu çekecek sizi. Burası Türkiye'nin en mangalsever yeri desek abartmış olmayız. Özellikle haftasonu olduğunda her köşede sabahın erken saatlerinden gecenin ilerleyen saatlerine kadar mangal yapan, odun ateşinde demlediği çayını keyifle yudumlayan birilerini göreceksiniz. Şimdilik mangalı bir kenara koyalım ve Kızılcahamam'ın bir başka özelliğinden bahsedelim. İlçe aynı zamanda önemli bir turizmi destinasyonu. İlçenin sahip olduğu kaplıca suyu oldukça şifalı, Roma döneminden beri kullanılıyor. Yeraltı suları açısından zengin bir bölge burası, kaplıca suyunun yanı sıra içilebilecek nitelikte madensuyu kaynakları da mevcut. Bölgede çok sayıda otel ve turistik tesis yer alıyor. İlçe özellikle haftasonları Ankara gibi merkezlerden gelen günübirlik ziyaretçilerini ağırlıyor. Çam ormanlarıyla çevrili olan ilçenin önemli merkezlerinden biri de Soğuksu Milli Parkı. Oldukça bakımlı olan bu alanda uzun yürüyüşler yapmak, doğanın tadını çıkarmak şehirden yorulan bedeninize iyi gelecek. Hızla büyüyen, bakımlı bir ilçe Kızılcahamam. Hem ilçe belediyesi hem de Ankara Ticaret Odası, yatırım yapıyor ilçeye. Bir tanıtım atağı başlatan ATO Kızılcahamam'dan çok umutlu. ATO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci "Doğru bir tanıtımla ilçemizi yerli yabancı turistlerin ilgi odağı haline getirebiliriz" diyor.

GÖRMEDEN DÖNMEYİN
KÖYLÜ PAZARI : Pazar günü kurulan köylü pazarına civar köylerden gelenler yöresel ürünler satıyor. Gerçekten renkli görüntülere sahne oluyor pazar. Meraklısını kesinlikle memnun eder.
Soğuksu Mili Parkı : Bu park bölgenin can damarı gibi. Her koşulda yolunuz düşer. Ama park içinde yer alan fosil ağacı mutlaka görmelisiniz.
KARAGÖL: Kızılcahamam, Çerkeş sınırında yer alan Işık Dağı'nın güney yamacındaki Karagöl özellikle kamp sevenleri mutlu eder. İsterseniz günübirlik göl kenarında piknik yapın isterseniz kamp alanına çadırınızı kurup, manzaranın keyfini çıkarın. Ama mutlaka gidin.
ABACI PERİBACALARI: 16 milyon yıl önce volkan patlaması sonucu yöreye çöken tüflerin aşınması sonucu oluşan peribacaları fotoğraf çekmeyi sevenler için ideal bir nokta. Baştan söyleyelim Kapadokya kıvamında bir doğal güzellik bekliyorsanız, hayal kırıklığına uğrarsınız. Fakat jeolojik olarak önemli olan bölgede çok sayıda jeosit alanı bulunuyor. Volkanik oluşumlar öylesine çarpıcı bir şekilde karşınıza çıkıyor ki şaşkınlık yaşıyorsunuz. Bu nedenle bilim adamları ve öğrencilerin ilgisini çekiyor. Belirtmekte fayda var: Anadolu'daki ilk insansı kalıntılar Fikret Ozansoy tarafından Kızılcahamam'da bulunmuş. Ve bu buluntulara Ankarapithecus meteai adı verilmiş.

NASIL GİDİLİR?
Ankara'ya 79 km mesafede olan Kızılcahamam'a 45 dakika, bir saatte ulaşmak mümkün. İlçenin havalimanına uzaklığı bir saati biraz geçiyor. İstanbul-Kızılcahamam arası ise yaklaşık 350 km.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık diyarı Kızılcahamam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN