Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sosyal medyadan kopamıyoruz

sırasında Instagram ve ’ı en çok kullanan ülke konumundayız. Yapılan araştırmaya göre kullanımında ise dünya ikincisiyiz. Tatilde sosyal medyayı kadınlar erkeklerden daha az kullanıyor

Giriş Tarihi: 4.9.2016
Sosyal medyadan kopamıyoruz
deyken en çok hangi sosyal medya kanallarını kullandığımıza ilişkin yapılan araştırmanın sonuçları açıklandı. Seyahat sitesi momondo'nun araştırmasına göre tatil sırasında yüzde 88'imiz paylaşımlarını en çok kullandığımız platform olan üzerinden yapıyor. Bu orana göre tatildeyken Facebook kullanımında dünya ikincisiyiz. İlk sırada ise yüzde 90'la Brezilya yer alıyor. Tatil sırasında Instagram kullanımında ise açık ara dünya lideriyiz. Yüzde 58'imiz Instagram paylaşımı yaparken, listenin ikinci sırasında yüze 52 ile Brezilya, üçüncü sıradaysa yüzde 34 ile İsveç yer alıyor. kullanımında da benzer şekilde yüzde 49 ile ilk sırada yer alıyoruz. En yakın rakiplerimiz yüzde 34 ile Brezilyalılar, yüzde 28 ile İspanyollar. Tatil sırasında, mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ı da en çok kullanan ikinci ülkeyiz. İlk sırada yüzde 72 ile Brezilyalılar yer alırken, bizdeki oran yüzde 64.

ERKEKLER FACEBOOK'TA, KADINLAR INSTAGRAM'DA
Araştırmaya göre, Facebook ve Twitter Türkiye'deki erkekler arasında, Instagram ise kadınlar arasında daha popüler. Tatildeyken Facebook'u en çok 36-55 yaş grubu kullanırken, Twitter, Instagram ve WhatsApp kullanımında en aktif grup 18- 22 yaşları arasındakiler. Diğer yandan pek çok ülkenin vatandaşları, tatilde sosyal medya kullanmaya ara verirken, Türkler sosyal mecralardan tatilde bile kopmuyor. Araştırmaya göre sadece yüzde 22'miz tatilde sosyal medyaya ara veriyor. Bu oran ile araştırmaya katılan 20 ülke arasında sosyal medya detoksunu en az tercih eden ikinci ülke konumundayız. Listenin ilk sırasında yüzde 13 ile Çinliler yer alırken, Türkiye'nin ardından üçüncü sırada yüzde 26 ile Brezilyalılar yer alıyor. Tatilde sosyal medya detoksu yapmayı en çok tercih edenler ise yüzde 47 ile Avusturyalılar. Onları yüzde 39 ile Almanlar takip ediyor. Yüzde 38'lik oranla Danimarkalılar, Fransızlar ve İtalyanlar da bu iki ülkeyi takip ediyor. Cinsiyetler açısından incelendiğinde, kadınların tatilde sosyal medyayı daha az kullandığı ortaya çıkıyor. Kadınların yüzde 24'ü seyahat sırasında sosyal kanalları kullanmazken, erkeklerde oran yüzde 21'e düşüyor. Yaş grupları arasındaysa, sosyal medya detoksunu en çok tercih edenler yüzde 28 ile 18-22 yaşları arasındakiler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sosyal medyadan kopamıyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN