Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuzeyin yeni gözdesi Sera Gölü

Trabzon ve çevresi her daim yerli turistlerin ilgi odağı. Yabancı turistler arasında ise Arapların yeni çekim merkezi. İklimi ve doğal güzellikleriyle kuzeyin yeni gözdesi ise Sera Gölü

Giriş Tarihi: 4.6.2017 ABONE OL
Kuzeyin yeni gözdesi Sera Gölü
Türkiye turizmi denince akla ilk olarak Ege ve Akdeniz gelse de Karadeniz yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi odağı olmayı sürdürüyor. Yabancı turist sayısı her geçen gün büyük artış gösteriyor. Özellikle de Trabzon ve çevresinde... Bu ilginin en büyük payı ise Arap turistlere ait. Tabii ki bu yoğun ilginin birçok nedeni var; doğal güzellikler, iklimi ve yapılan yatırımlar... Ülkelerindeki sıcak iklimden ziyade serin iklime sahip olan Trabzon'un doğal yapısı Arap turistlerin tatil yeri seçiminde bu şehri en üst sıralara taşıyor. Bu ilgi o kadar yoğun ki turizm belgeli 51 otele sahip Trabzon'u Türkiye'deki turizm pastasından son yıllarda en büyük payı alan illerin ilk sırasına yükseltmiş. O nedenle bölgenin bu yıl ki turizm hedefi de yüksek; iki milyon turist bekleniyor.

RUHA VE BEDENE İYİ GELİYOR
Serin iklimi, mutfağı, doğal güzelliğinin yanı sıra tarihi yapıları ve mekanlarıyla da çekim merkezi olan Trabzon'un turist güzergahlarının kapsamı ve içeriği de zenginleşiyor. Kentin Uzungöl, Sümela Manastırı, şehir merkezi, Ortahisar, Atatürk Köşkü, Memişağa Konağı'ndan oluşan gezi ve keşif güzergahına artık yeni halkalar eklenmiş. Bu yeni güzelliklerin başında Sera Gölü ve çevresi geliyor. Akçaabat Orta Mahalle de yeni duraklardan biri olarak yerini alıyor. Mavi ve yeşilin binbir tonunun harmanlandığı bu alan enerji, dinginlik, güzellik ve huzur topu gibi Uzungöl'ün yanına eklenmiş. Sera Gölü hak ettiği değeriyle turistlerin yeni gözdesi olarak ruha ve bedene iyi geliyor. Akçaabat'taki doğal güzellik alanı olan Sera Gölü, şehir merkezine 10, Akçaabat sahiline ise sadece üç kilometre uzaklıkta. Öyle saatlerce yol giderek zaman kaybetmenize gerek yok. Her noktaya çok yakın bir güzellik. Sera Gölü bir heyelan sonrasında meydana geliyor. Aşırı bir yağış sonrasında 21 Şubat 1950 Salı günü Derecik Vadisi yamaçlarından kopan büyük kayaçların vadi tabanını tıkamasıyla oluşmuş. 67 yıl önce oluşan bu göl ve çevresinin eşsiz güzelliği ünlü ressamların tablosunu andırıyor.

Leziz yemekler sunuluyor
Göl, deniz ve dağ manzarasına sahip bölgenin doğal yapısı da göz önünde bulundurularak yapılan Sera Lake Resort Otel'in sahibi Yahya Özad, otelin şehir merkezine en yakın dağ manzaralı tek otel olduğunu belirtiyor. Bölgede yaz-kış çalışacak olan tek otelin, Avrupa Birliği standartlarında hizmet sunduğunu söylüyor. Tüm odaların göl, deniz ve dağ manzaralı olduğunu aktaran Yahya Özad, "Kuymak, kaygana, sahanda yumarta gibi bölgenin leziz yemekleri ve dünya lezzetleri otelin menülerinde yer alıyor" diyor.

İlk oteli de açıldı
Eşsiz bir manzaraya sahip göl ve çevresi için önemli çalışmalara da imza atılıyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Akçaabat Belediyesi'nin birlikte yürüttüğü düzenleme ve çalışmalar bölgenin cazibesini daha da artırmış. Hatta Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın desteğiyle otel de yapılmış. Sera Lake Resort Oteli bölgeye yeni bir ivme kazandırmış. Bölgenin ilk ve tek olan oteline başta Arap turistler olmak üzere Rusya, İran, Gürcistan ile birçok Batılı ülkelerden gelen turistler ilgi gösteriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuzeyin yeni gözdesi Sera Gölü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN