Türkiye'nin en iyi haber sitesi

stresini azaltmanın yolları

Günümüzde pek çok çalışan sezonunun gelmesini dört gözle bekliyor. Tatil, aileyle vakit geçirmeyi, iş yerinden belirli bir süre uzaklaşarak kafa dinlemeyi ve kaçamak yapmayı sağlar. Bu açıdan bakıldığında tatilin bir hayli eğlenceli ve keyifli olduğu düşünülse de bazı durumlar tatilin keyfini kaçırabilir. Sosyal etkinliklere katılmak, alışveriş yapmak gibi şeyler bir araya gelince tatil bir anda strese dönüşür. Peki tatil stresi azaltılabilir mi? Nedir tatil stresini azaltmanın yolları?

Giriş Tarihi: 30.11.2018 14:46
Tatil stresini azaltmanın yolları

Her 10 kişiden 6'sı tatil olarak nitelindirdiği zaman dilimi stresli bir şekilde geçirdiğini ifade ediyor. Bazen söz konusu stresin artması endişe haline ve ileri durumlarda depresyona dahi neden olabilir. Mayo Clinic tarafından yapılan bir çalışmaya göre, depresyonun genel olarak tatil dönemlerinde hoş karşılanmayan misafirlerden ötürü ortaya çıktığı belirtiliyor. Ancak bu durumdan kaçmanın, tatil süresince stresi ve endişeyi azaltıp tatilden keyif almanın pek çok yolu mevcut.

  1. Bütçenizi önceden belirleyin

Tatil için cebinizden çıkacak para konusunda stres yaşamamak için önceden plan yapın. Alacağınız hediyelerle alakalı belirlediğiniz bütçe gerçekçi olsun. Hediyeler, tatil dönüşü ödeyeceğiniz faturalar konusunda sizi sıkıntıya sokmamalı, kredi kartı borcunuzun artmasına sebep olmamalı.

  1. Egzersiz yapın

Tatil zamanında fiziksel aktivitelere vakit ayırmak istemeyebilirsiniz. Fakat zihninizi rahatlatmak için öyle fazla vakte ihtiyacınız yok. Haftanın en az 3 günü 30'ar dakikalık egzersizler yapmayı çalışın. Hayat tarzınıza uyacak bir aktivite bulmanız en doğrusu.

  1. Her şey olabildiğince basit olsun

Her şeyin kusursuz olmasına gerek yok. Aynı zamanda her şeyin sizin tarafınızdan yapılmasına da gerek yok. Birlikte tatil yaptığınız insanları yapılması gereken işlere dahil edin ve onlardan yardım alın.

  1. Kendinize vakit ayırmaya önem verin

Eğlenmenizi sağlayacak aktivitelerde bulunmanız, tatilin zorlularını bir kenara itmenize ve mutlu olmanıza yardımcı olacaktır. Sizi ne mutlu ediyorsa onu yapın; masaj yaptırın, rahatlamanızı sağlayacak müzikler dinleyin, yürüyüşe çıkın.

  1. Kafanızı çok fazla meşgul etmeyin

Birden çok konuya odaklanmak yerine zihninizin rahatlamasına odaklanın. Bu sayede daha az stresli olmanız mümkün. Hiçbir şeyin keyfinizi kaçırmasına izin vermeyin.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tatil stresini azaltmanın yolları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN