Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Medici’nin evine mi Namibya’nın başkentine mi?

Sanat, gastronomi, lüks ya da doğa... Sizin tatilden beklentiniz nedir? 2019’un en trendy yurt dışı rotalarında dolaştık. Hangisinde ne yapmalı, ne yemeli ve nereleri görmeli test ettik onayladık...

Giriş Tarihi: 5.5.2019
Medici’nin evine mi Namibya’nın başkentine mi?
En çok mayıs-ekim arası seyahat edildiğini biliyor muydunuz? Tabii yılbaşı tatilini saymıyorum. Kısacası tatile çıkmak için en doğru zaman başladı. Üstelik artık yurtdışı turları da oldukça cazip ve avantajlı. Pek çok tur şirketinin taksitli, indirimli paket programları var. Yani yurtdışına çıkmak hem daha kolay hem de daha ekonomik. Peki ama nerelere mi gitmeli... Karar veremeyenler için 2019'un trendi destinasyonlarına bir göz attık. Peki ama siz hangisine gidersiniz? Sanatın kalbinin attığı Floransa'ya mı, dünyanın en iyi restoranlarının sıralandığı Lima'ya mı?

Festivaller şehri
BERLİN-ALMANYA

Yıl boyu şehir festivale, şova ve eğlence doyuyor. Hem yeşil bir şehirdeyiz. Ara ara parklarda soluklanıp bol bol oksijen alabiliriz. Az buz değil 2 bin 500 park var Berlin'de. Galeri ve müze sayısı ise neredeyse 200'e yaklaşmış durumda. Berlin'e turistlerin akın etmesinin bir başka nedeni ise eğlence hayatı. Sosyal hayatın kalbi Mitte ve Charlottenburg bölgelerinde atıyor. Zaten şehirde günde bin 500 aktivite düzenleniyor.

Gece hayatı çok hareketli
BELGRAD-SIRBİSTAN

Belgrad son birkaç yılın yükselen trendi. Üstelik şanslıyız çünkü bizden vize istemiyor. Hem euro yerine Sırp dinarının geçmesi de seyahati çok daha ekonomik hale getiriyor. Sırp mutfağı oldukça iddialı. Mutfağı kadar gece hayatı için de tercih ediliyor. Özellikle et ve peynir ürünlerinde çok başarılılar. Sava Nehri kenarındaki mekanlar gece sabaha kadar açık barlara dönüşüyor.

Arnavut ciğerini kim sevmez?
TİRAN-ARNAVUTLUK

Biraz Balkan, biraz Akdeniz... Tiran'ı gezmek için günler geçirmenize gerek yok. Ama sonrasında sahil kenti Durres'e gidebilirsiniz. Arnavutluk mutfağını atlamak olmaz. Meşhur Arnavut ciğerini kim sevmez. Burada biraz daha domates soslu versiyonu hazırlanıyor, adı da fergese. Elbasan tavayı da deneyin.

Bu şehir yemek başkenti
LİMA-PERU

2019'un ve hatta son birkaç yılın en trendi destinasyonu kuşkusuz Peru'nun başkenti Lima. Dünyanın En İyi 50 Restoranı listesinde Lima'dan birkaç mekan bulunması da bunun bir göstergesi. Hem Lima'dan sonra İnka tarihine bir yolculuk yapıp Machu Picchu'yu da ziyaret edebilirsiniz. Perulular yemek yemeye çok düşkün. Gerekirse bütün birikimlerini iyi yemek için harcayabilirler. Bu arada iyi yemek sadece şık restoranlarda değil esnaf lokantalarında da karşınıza çıkıyor.

Sanatla nefes alıyor
FLORANSA-İTALYA

Biraz daha sanat diyoruz ve Medici Ailesi'nin evine Floransa'ya konuk gidiyoruz. Gezimize de Signoria Meydanı'ndan başlıyoruz Bu meydanda hem Vecchio Sarayı hem de Uffizi Müzesi yer alıyor. Bir zamanlar Medicilerin evi olan sarayın girişinde ünlü Davut heykelinin de kopyası bulunuyor. Bu arada saraydaki eserler bu kadarla sınırlı değil. Leonardo da Vinci, Michelangelo, Vasari gibi önemli Rönesans sanatçılarının işleri duvarları süslüyor. İtalya pizzasız olmaz. O halde buyurun 17. yüzyıldan kalma bir kilisenin içinde hizmet veren pizzacı Munaciello'ya. İtalya'da pizza ön planda ama Floransa tam bir et şehri. Etin en iyi adreslerinden biri ise Buca Lapi.

Yükselen yıldız
WINDHOEK-NAMIBYA

Bu yılın en gözde tatil destinasyonları listesinde Namibya hep sıyrılmayı başarıyor. Zaten Omaanda, Serra Cafema Camp gibi lüks otel zincirleri de peşi peşine Namibya'nın başkenti Windhoek'te. Bu arada 21 Mart 1990'da Güney Afrika'dan bağımsızlığını kazanan ülkenin resmi dili İngilizce. Kısacası rahat rahat iletişim kurabilirsiniz. Nisan-ekim arası ziyaret için en uygun zaman. Geceleri biraz serin olsa da yağmurların azaldığı bir dönem. Türkiye'den direkt uçuş yok. Ama Cape Town ya da Johannesburg üzerinden aktarmalı gitmek mümkün.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Medici’nin evine mi Namibya’nın başkentine mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN