Sabah'ın usta kalemleri yazdı - Türkiye Kupası - 11 Aralık 2017 Pazartesi

Sabah'ın usta kalemleri yazdı

İtibarsızlaştırılmaya çalışılan TÜrkiye Kupası için yazarlar bakın ne diyor...

Türkiye Kupası 25 Aralık 2014, Perşembe

Güncelleme: 25 Aralık 2014, Perşembe 00:18

Sabah'ın usta kalemleri yazdı

ERMAN TOROĞLU: BUNLARA TFF ÇANAK TUTUYOR

Türkiye'de futbol dibe vuruyor. Bu hale getiren maalesef spordan ve futboldan nasibini almamış yöneticiler. Dikkat edin futbola para sağlayan sponsorların hepsi futboldan kaçmaya başladılar. Yıllarca şike yapanlar, ahlak sınırlarını zorlayanlar, futbolumuzu bu hale getirdiler. Ama bakıyorum hala mart kedisi gibi bağırıyorlar. Türkiye Kupası oynanıyor, bunun yayınına ve organizasyonuna milyonlarca lira harcanıyor. Ancak özellikle büyük dediğimiz takımlar bu kupaya burun kıvırıyorlar. Bu kupa Avrupa'ya gitmenin en kısa yolu. Maalesef büyük kulüplerimiz, 'böyle maçlara ikinci takımlarımızı çıkarıyoruz' diyorlar. Çıkardıkları takımda, birinci takımda oynayan 8-9 oyuncu var. Bu çıkardıkları takımlardaki oyuncuların hepsi Süper Lig'in her takımında oynarlar. Yine de başarılı olamıyorlar. Futbol Federasyonu da bunlara çanak tutuyor. Ama aynı takımlar bir-iki ilave ve hakem desteği ile Süper Lig'de üst sıralarda kalıyorlar. Merak etmeyin, bu kafada giden yöneticiler ve takımları TFF'den tokat yemiyorlar ama UEFA'dan gelecek tokatlarla teker teker ağaçtan düşecekler.

#Sayfa#


GÜRCAN BİLGİÇ: ZARAR MANTIĞI KORKAKLIKTIR

Takımlar maraton devam ederken rotasyon yaparlar, kupa da özellikle dev takımlara karşı oynarken bunun için bir fırsattır. Hem oyuncuların maç eksiği tamamlanır hem de teknik adamlar oynamayanları görme fırsatı bulurlar. "Kupadan zarar ediyoruz" diyen mantık; kendine güvenmeyen, korkan, başarısızlığa kılıf arayandır. Bunun en canlı örneğini iki sene üst üste kupayı kazanırken Aykut K ocaman verdi. Finaller hariç tüm maçları yedeklerle oynadı. 1 veya 2 yenilgi aldı, kulübesinde aslarını tutarak ihtiyacı olduğunda sahaya attı ve maçı kazandı. Yine yedeklerle oynayan G.Saray üç maçta 17 gol attı. Kupanın değeri katılan takımların isteği ve arzusuyla ölçülür. Onlar bu özel kulvarı önemseyecekler ki sponsorlar da gelsin, daha fazla yatırım yapsınlar. Yine F.Bahçe üstünden yürürsek 'para kazanamıyoruz' bakış açısı, biletleri 50 lira yapıp Passoligin olmadığı maçta bilet satmayarak kaybettiği tribün hasılatının da açıklamasını yapmalı. Maalesef bu tip yönetici kafa yapısıyla 60-70 milyon Euro'luk takımları sadece tek hedefe yönlendirecek korkak-yetersiz vizyonlar varken biz bu görüşleri daha çok veririz.

#Sayfa#


TURGAY DEMİR: BİR KUPADAN DAHA FAZLASI

Fair-play adına ligde asla göremeyeceğimiz güzellikler yaşandı Beşiktaş-Adana Demir Türkiye Kupası maçında… Veli'ye tabanla giren Demirsporlu oyuncuyu hakem kırmızı kartla oyundan atmıştı. O anda Beşiktaşlı oyuncular ve de olayın kahramanı Veli devreye girip kırmızı kartın ağır olduğunu söyledi. Hakem de kararını değiştirip kartın rengini sarıya çevirdi. Rahmetli Tuncel Kurtiz'in Kupa reklamındaki sözleri çınladı kulaklarımda; 'Bir Kupa'dan daha fazlası…' 1-0 gerideyken böyle bir centilmenlik her takıma nasip olmaz. Kupa böyle bir güzellik… O nedenle böyle güzelliklerin farkına varamayan ve de oturdukları koltuğun hakkını vermekten uzak olanlar "Gidebileceğimiz yere kadar gitmeye çalışacağız" diyerek bu güzel mücadeleyi itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar… Oysa İsmail Hoca takıma ayak bastığı sezondan itibaren F.Bahçe 29 yıl hasret kalmış Kupa'ya… En son Kupa'yı 1982-83 sezonunda kazanan F.Bahçe, bir sonraki sezon kadrosuna İsmail Kartal'ı katmış ve Kupa hasreti başlamış… Futbolculuk yaşamında o Kupa'yı kazanmanın heyecanını yaşamamış bir kişinin, bugün teknik adam olarak Kupa'yı görmezden gelmeye çalışmasını bir ölçüde anlayabiliriz! Ancaaak… Kartal'ın açıklamalarının en çok F.Bahçeliler'i üzdüğünü hala fark edememiş olmasını anlamamız mümkün değil. Dediğin gibi yap İsmail Hocam. Sen gidebildiğin yere kadar git ama onlarca kulübün büyük centilmenlikle mücadele ettiği Kupa'yı itibarsızlaştırma şansın yok bunu bil…

#Sayfa#


LEVENT TÜZEMEN: BÜYÜKLER GÜNDÜZ OYNAMAMALILAR!

Geçmiş dönemlerde büyük takımlar, kupayı angarya olarak görüp küçük takımlara yenilip tabiri caizse sıvışıyorlardı. Türkiye Futbol Federasyonu bu oyunu bozmak için doğru bir kararla büyük takımlara, Şampiyonlar Ligi muamelesi yapıp doğrudan gruplara aldı. Kupa Avrupa'ya açılan en kısa yol. Ayrıca birçok kulüp oynatamadığı oyunculara kupada şans tanıyor. Federasyon bu doğruyu yaparken, lokomotif olan kulüpleri yayıncı kuruluşu da düşünerek asla gündüz oynayacakları bir fikstürün içine sokmamalıydı. Çünkü iş gününde maçlara bırakın gitmeyi, taraftarlar televizyondan bile izleyemiyorlar. Şampiyonlar Ligi'ndeki gibi özellikle büyük takımlar mutlaka gece oynamalı. Ayrıca büyük takımlar da yayıncı kuruluşa ve kendi camialarına saygılı olup gruplarda 'adam' gibi mücadele etmeli.

#Sayfa#


METİN TEKİN: YOK SAYMA LÜKSLERİ YOK

Statüsü tartışılabilir ama unutmamalıyız ki Ziraat Türkiye Kupası bütün kulüplerimiz için Avrupa'ya giden yoldur. Yani uluslararası arenada sahne almanızı sağlayacak yolun sonudur bu kupayı kaldırmak. Kupa maçlarında rotasyon yapabilir, zaman zaman oynamamış oyuncuları kullanabilirsiniz, ancak bütünüyle farklı kadrolar kullanıp Türkiye K upası'nı yok saymak sportif hedeflerinizle kesinlikle bağdaşmaz. Olayın maddi boyutu bir kenara, bu kupayı kazanmak yani Avrupa'ya gitmek sizin için çok önemli olmalı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

DİĞER HABERLER
BİZE ULAŞIN