İyi zemin 800 bin TL - Türkiye Kupası - 24 Kasım 2017 Cuma

İyi zemin 800 bin TL

Ege Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Ali Salman: "Bir maçlık galibiyet priminden bile az ücrete harika zemine sahip olmak mümkün. Yeterki bilimsel yollardan şaşılmasın."

Türkiye Kupası 12 Şubat 2016, Cuma

Güncelleme: 12 Şubat 2016, Cuma 00:24

G.Saray-Akhisar maçıyla gündeme oturan zemin sorununda çözüm basit

Türkiye Kupası'nda Akhisar Belediyespor ile Galatasaray karşılaşırken, Manisa 19 Mayıs Stadyumu'nun zemininde yeşil alan yok denilecek kadar azdı. Türkiye futbolunun sorunlarının başında gelen stadyum zeminlerini Türkiye'nin çim üzerine öğrenci yetiştiren tek üniversitesi olan Ege Üniversitesi'nden Yardımcı Doçent Doktor Ali Salman ile konuştuk: "Bazı kulüpler sezon boyunca kötü zeminlerde mücadele ediyor. Ama tüm aksamları ile bu zeminleri yapmak 800 bin TL ile 1 milyon TL arasında değişiyor. Yani bir futbol maçından kazanılan galibiyet priminden (1.2 milyon TL) bile az. İşin ucu biraz yönetimlere dayanıyor. Milyon dolarlar harcıyorsunuz ama çimlere aynı ödemeyi yapmaktan kaçınıyorsunuz. Yaşanan sakatlıkların sebepleri arasında bunu da gösterebiliriz."

KALİTESİZ BİR SUNİ ÇİM, TENDONU BİLE KOPARABİLİR

"Dünyada çok önemli çalışmalar var. Suni çim üzerine denemeler yapılıyor ve kalitesiz bir suni çim kansorejen etkiye sahip olduğu yönünde bir fikir birliği var. Hatta aşırı yüklenmelerde oyuncunun tendonlarını koparabilir. Kulüplerin basite kaçmadan, çime para yatırması, teknik elemanlarla çalışması lazım. Dünya çim sektöründe Türkiye'den daha iyi durumda. Bunun için eğitimli çim uzmanları gerekli. Kulüplerin de daha bilinçli olması lazım."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

DİĞER HABERLER
BİZE ULAŞIN