Türkiye'nin en iyi haber sitesi

“Misafir” bir adım öne çıktı

’de Ulusal Yarışma hız kesmeden devam ediyor.

Giriş Tarihi: 4.12.2015 11:09 Güncelleme Tarihi: 4.12.2015 11:20
“Misafir” bir adım öne çıktı

OLKAN ÖZYURT

52. Uluslararası Antalya Film Festivali'de Ulusal Yarışma hız kesmeden devam ediyor. "Muna", "Çırak" ve "Kalandar Soğuğu"dan sonra önceki gün de Mehmet Eryılmaz'ın "Misafir" ve Emre Şahin'in "Takım: Mahalle Aşkı" filmlerini izledik. Şahin'in "Takım: Mahalle Aşkı" filmi daha önce vizyona girse de filme ilgi yoğundu. Gala sonrası yapılan söyleşide filmde rol alan Beşiktaşlı eski futbolcu Pascal Nouma'yı gözler aradı. Çünkü sorular ağırlıklı olarak Nouma'nın oynadığı karakter üzerinden geldi.

Yapımcılardan Kerem Özerdoğan da Nouma'ya teklif götürdüklerinde rolü hemen kabul ettiğini anlattı ve kentsel dönüşüm konusunda onun da dertleri olduğu söyledi. "Pascal küçükken Marsilya'da kentsel dönüşüm üzerine birçok drama tanıklık etmiş. Anlattıklarımız ona çok tanıdık geldi ve severek rolü kabul etti ve oynadı" dedi.

Filmdeki, mahallelerini hoyratça ele geçirmeye çalışan zengin işadamlarına karşı mahalle sakinlerinin verdiği mücadele herkesi etkilemiş gibiydi. Yapımcı Mehmet Tamer Üner "Bazen iyiler de kazanır" diyerek "İçinde bulunduğumuz dünyada ancak bir araya gelerek iyiliğin gücünü gösterebiliriz. Filmimiz bunu anlatıyor. Bunun seyirciye geçtiğini gördüğüm için mutluyum" dedi.

"Takım: Mahalle Aşkı" daha önce de yazdığım gibi umuda tutunması, o Yeşilçam iyimserliğini bize hatırlatması, ortak yaşamanın mümkün olduğu duygusunu vermesi, mücadele ruhunu aşılaması, takım olmanın önemine vurgu yapması açısından son dönemde izlediğimiz en iyi yerli popüler filmlerinden biri. Jüri başkanı Ömer Vargı'nın sinemasal anlayışına yakın duruyor. Bunun için bu filme filme ödül çıkarsa şaşırtıcı olmayacak.

Yönetmen Mehmet Eryılmaz ise ilk filmi "Hazan Mevsimi"nde bıraktığımız Nur'un hikayesinin devamını anlatıyor "Misafir"de. Genel olarak varoşlarda yaşayan tutunamayan bir ailenin hesaplaşma öyküsü denilebilir "Misafir" için. Nur'u ilk filmde canlandıran Zümrüt Erkin oynuyor. Hemen belirtelim Erkin performansıyla, şimdiye kadar gösterilen filmler düşünüldüğünde en iyi kadın ödülünün ilk taliplisi. Eryılmaz karakterlerin her birini gözeterek yazdığı derinlikli bir senaryoyu oturaklı bir sinema diliyle peliküle aktarıyor ve o ailenin çaresizliğini içinizde hissettiriyor. Hayat gibi abartısız, altı çizilmeden perdede yaşanan drama ortak ediyor bizi. Herkes iyi oynuyor ama Tamer Levent'in baba rolündeki performansı unutulmaz!

Eryılmaz gala sonrası yapılan söyleşide ilk filminden sonra bir kez daha kadın hikayesi anlatmasının tesadüfi olmadığını söyledi: "Dünyanın kurtuluşunun kadınlar ayağa kalkmadan, kıyam etmeden gerçekleşmeyeceğine inanıyorum. Çok net! Sadece kadın mı; erkeklerin payı yok mu, denirse erkekleri yetiştirenler de kadınlar. Hayat içinde beraberiz. Bence ruhun erkeği- dişisi yoktur."

Genel bir değerlendirme yapacak olursak şimdiye kadar izlediklerimizden "Misafir"in bir adım önde olduğunu söylemek mümkün. Bakalım Özcan Alper'in "Rüzgarın Hatıraları" ile Selim Evci'nin "Saklı" "Misafir'in önüne geçebilecek mi?

ULUSAL YARIŞMA YILDIZ TABLOSU

Muna 2.5

Çırak 3

Kalandar Soğuğu 2.5

Misafir 3.5

Takım: Mahalle Aşık 3.5


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Misafir” bir adım öne çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN