Gerçeği Zeytinburnu'nda filmi Antalya'da gösterildi

Yönetmen Karaçelik, Zeytinburnu açıklarında 5 aydır esir olan gemi ve mürettebatın hikâyesinden esinlendiği 'Sarmaşık' filmini anlattı

Gerçeği Zeytinburnu'nda filmi Antalya'da gösterildi
52. Uluslararası Antalya Film Festivali'nde dün Tolga Karaçelik'in yönettiği "Sarmaşık" filmi gösterildi. Nadir Sarıbacak, Özgür Emre Yıldırım, Kadir Çermik, Hakan Karsak, Seyithan Özdemir ve Osman Alkaş'ın rol aldığı film genel olarak seyirciler tarafından beğenildi. Filmde uluslararası sularda seyreden bir geminin armatörü iflas edince demirleme alanına alınan bir gemide yaşananlar anlatılıyor. Karaçelik yaşanmış bir olaydan yola çıkarak böyle bir film çektiğini anlattı. Hatta şu an Zeytinburnu açıklarındaki MB Talas isimli bir Rus gemisinin beş aydır denizde hapsolduklarını söyledi. Karaçelik "Aç, susuz bekliyorlar. Geçenlerde geminin bordasına Help yazılı bayrak astılar" dedi. Gemilerde hiyerarşinin katı olduğunu belirten Karaçelik "Beni sinirlendirenlere karşı bu filmi çektim. Otorite, işlevini kaybedince statükonun devamı için ne yapar, sorusuna cevap aradım" dedi. "18 ve 19. yüzyıl Anglo Sakson denizcilik edebiyatı favorimdir" diyen Karaçelik, filmi çekmek için gemilerde sefere çıkmış, mutfakta ve güvertede çalışmış. Filmde Adana Demirspor göndermesiyle ilgili soruya ise yönetmen "Duruşlarını seviyorum. Onun için böyle bir şey yaptım" cevabını verdi.

GECE YARISI SÖYLEŞİ
Uluslararası Yarışma'nın ilgi çekici filmlerinden 'Bridgend'in yapımcısı Schonnemann da gecenin ilerleyen saatleri olmasına rağmen merakla bekleyen seyirci kitlesinin sorularını yanıtladı. Bridgend kasabasındaki ergen intiharların üzerine eğilen filmin, gazetedeki bir haber üzerine tasarlandığını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gerçeği Zeytinburnu'nda filmi Antalya'da gösterildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN