Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ruhu doyuran umut tur

Antalya Film Festivali Oscarlı ünlü İngiliz aktris Vanessa Redgrave'i ağırlıyor. Aynı zamanda ateşli bir insan hakları savunucusu da olan Redgrave, "Ruhumuzu doyuran umuttur. Sanat umut verdiği için kıymetlidir" diyor

Ruhu doyuran umut tur
Yaşarken efsane olan bir kadın var karşınızda. Onun neden böyle anıldığını, canlı kanlı görünce anlıyorsunuz. İnsanların gözünün ta içine umutla ve büyük bir iyimserlikle bakıyor. Oscarlı İngiliz oyuncu Vanessa Redgrave'den bahsediyoruz. Malum o sadece iyi bir oyuncu değil. Pek çoklarının bildiği gibi Redgrave, iflah olmaz bir insan hakları savunucusu. Bu mücadelesi nedeniyle ölüm tehditleri almışlığı bile var. Ama buna rağmen nerede olursa olsun hep mazlumların yanında duran politik bir tavır koydu ortaya. Eşi, ünlü oyuncu Franco Nero ile bizi karşıladığında "Herkes sinema yazarı mı, aranızda politika yazan da var mı?" diye merak etmesi de bu yüzdendi. Çünkü, muhtemel bu toplantılarda politik sorular sıkça geliyordu kendisine.

TÜRK KAHVESİ EŞLİĞİNDE SOHBET

1937 doğumlu Redgrave yaşına göre hayli dinç görünüyor. "Ben sinema konusunda uzman değilim. Çünkü yeterince film izleyemiyorum. O yüzden festivalde bulunmak büyük bir şans benim için" diyerek alçakgönüllü bir başlangıç yaptı. Redgrave'in tanık olduğu, dünya çapındaki büyük değişimleri, toplumsal olayları, çatışma bölgelerinde düzenlediği kampanyaları, deneyimleri düşünerek "Dünyada yaşanan olayların yarattığı karamsarlık karşısında ne kadar umutlu olmalıyız" diye soru sordum. Şöyle yanıtladı: "Umutsuz olmamak gerek. Pek çok yerde pek çok nedenle savaşın ortasında bulundum. Buralarda hayat kurtarmaya alışan doktor ve hemşireleri, umutsuzluğa kapılmış insanları görürsünüz. Saraybosna bu konuda iyi bir ders verdi bana. Orada müzisyenlerin, oyuncuların, yönetmenlerin ve ressamların çocuklara müzik, oyunculuk, tiyatro ve resim dersi verdiğini gördüm. Çünkü savaş ortasında yaşamak için yemek ve suya ihtiyacınız vardır. Bu sizi fiziksel olarak yaşatır. Ama ya ruhunuz? Ruhunuzu doyuran umuttur. O umudu da bir şair şiiriyle, bir müzisyen notlarıyla, bir ressam resmiyle verebilir. Sanat umut verdiği için kıymetlidir. Mesela komedi gülümsetir. Bunun için komedi olduğu sürece insan umutsuz olamaz."

REDGRAVE'İN FİLM LİSTESİ...

Ders gibi konuşmuştu Redgrave. Ama bitmemişti söyleyecekleri. Sonrasında gelen sorulardan birine kerşılık Türk kahvesinden bir yudum aldıktan sonra "Önem olan filmlere insani tohumlar ekmek" dedi. Çünkü Redgrave'e göre o tohum, gün gelir o filmi izleyen insanların kalbinde yeşerebilirdi. "Hakiki olan da budur" dedi. Türk sinemasını takip etmediğini itiraf eden Redgrave, "Franco, Fatih Akın'ın 'Kesik' filmi için son 10 yılın en iyi filmlerinden biri olduğunu söyledi. Ama ben izleyemedim. Sizin tavsiye edeceğiz filmler var mı?" dedi. İlk akla gelen Emin Alper'in "Abluka" filmi oldu. Sonra da "İki Dil Bir Bavul" ve Nuri Bilge Ceylan filmleri... Redgrave not aldı bu isimleri. Jeremy Irons, Catherine Deneuve, Kathleen Turner... Bilgeliği ve insanlara yaklaşımı düşünüldüğünde Antalya'ya gelen yıldızlar arasında açık ara herkesin gönlünü çelen isimse Vanessa Redgrave oldu...

FESTİVALDE BUGÜN
Cam Piramit'teki kapanış töreninde ulusal ve uluslararası En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Müzik e İzleyici Ödülleri dallarında Altın Portakal'ı kazananlar belli olacak.

'İYİ OLANI ÖNE ÇIKARMALI'
Toplantı sonrası efsaneyle hatıra fotoğrafı çektirmek istedik. Telefonunu çıkarıp kendisi için de çekilmesini rica etti. Bu çekim sırasında yanına düşmüştüm. Bir süre sohbet ettik. Redgrave, dünyada da kişisel hayatlarımızda da hem iyi hem kötü şeyler yaşandığını anlatarak, "İyi olanı öne çıkarmalıyız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ruhu doyuran umut tur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN