Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kararlar makuldür!

52. Uluslararası Antalya Film Festivali kapanış töreninde, Altın Portakal'a aday gösterilen isimler büyük heyecan yaşadı. Bu yıl jürinin önemli kategorilerde verdiği kararlar makul karşılandı

Kararlar makuldür!
Açılış gecesinde taktığım papyon dikkat çekmiş meğer. Ödül töreni öncesi Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in, "Kapanışta da papyon takacaksın değil mi?" demesinden bunu anladım. Taktım papyonu, gittim törene. Davetliler açılış törenine göre daha bir özenli ve şıktı. Kırmızı halıda yürüyüp poz verirkenki hallerini görünce, onların da festivalin şov tarafına kendilerini kaptırdıklarını anladım. İnsanlar şık bir ortamda tören atmosferini solumayı sevmişti. Papyon takan erkek sayısı da açılışa göre daha çoktu.

FAVORİLER ŞAŞIRTMADI

Organizasyon, tıkır tıkır işliyordu. Kapanış töreninde herkesi ödül heyecanı sarmıştı. Öte yandan Vanessa Redgrave ile Franco Nero'nun onur konuğu olarak geceye katılması heyecanı katmerledi. Bir de sürpriz konuk vardı; festivalin tanıtım filminde oynayan Antalyasporlu futbolcu Samuel Eto'o... Geldi, Redgrave'in elini öptü, Nero'nun uzun uzun elini sıktı. Ödüller açıklanmaya başladıkça heyecan arttı. Zarflardan çıkan kimi sonuçlar, malumun ilanıydı, kimisi ise sürpriz. Her zarf açıklandığında kazanan, önce heyecanla ekibine sarılıyor, sonra koşar adım sahneye çıkıyordu. Tören sonrası SABAH-atv'nin kapanış partisinde ödül heyecanının detaylarını konuştuk. Ömer Vargı başkanlığındaki jürinin kararı genelde makul karşılandı. 'Sarmaşık' Ulusal Yarışma'nın favorileri arasındaydı zaten; En İyi Film ödülü alması kimseyi şaşırtmadı. Nadir Sarıbacak da En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nün iddialı isimlerinden biriydi. Oyuncu, filmleri izleyenlerin 'Almayı sonuna dek hak ediyor' dediği isimdi. Sürpriz; Nuray Yeşilaraz'ın 'Kalandar Soğuğu'ndaki oyunculuğu ile En İyi Kadın Oyuncu seçilmesiydi. Bu karar beklenmiyordu. Bu kategoride Türkü Turan ve Zümrüt Erkin ismi konuşuluyordu. Lakin Yeşilaraz'ın performansının ödüllendirilmesine de itiraz edilmiyordu. Galiba izleyenler, 'Kalandar Soğuğu'nda Haydar Şimşek'in olağanüstü performansına odaklanınca Yeşilaraz'ın oyunculuğunu pek fark edemedi. Ama jüri fark etmişti. 'Kalandar Soğuğu'; hem jürinin, hem de kimi seyircilerin sevdiği bir filmdi. Ama sesindeki problem nedeniyle En İyi Film Ödülü alması ciddi itirazlara neden olabilirdi. Galiba jüri de böyle düşündü ama filmi onore etmeyi ihmal de etmedi. Şunu söyleyebilirim; ismini yazmama izin vermeyen usta bir yönetmenimizin favorisi 'Kalandar Soğuğu' idi.

ŞIKLIK YARIŞI
Görkemli ödül töreni, ünlü isimlerin kırmızı halı geçişiyle başladı. Sinemamızın genç ve güzel kadın yıldızları, gecede adeta şıklık yarışındaydı. Vildan Atasever, Defne Samyeli, Azra Akın ve Selda Alkor'un da aralarında bulunduğu birçok ünlü yıldız, kıyafetlerinde siyahı tercih etti. Genç kuşağın başarılı isimlerinden Nesrin Cavadzade ise ten rengi işlemeli elbisesiyle gecenin ilgi odağı oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kararlar makuldür!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN