Zehra Nine 10 Yıl Sonra Rahat Nefes Alabiliyor

Giriş Tarihi: 26.3.2015 15:18 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Kütahya’nın Gediz ilçesinde, burnunda oluşan kitleden dolay solunum sorunu yaşayan Zehra Eker, Medicalpark Hastanesi’nde yapılan ameliyatla, 10 yıl sonra yeniden rahat nefes almaya başladı.
Zehra Eker’in (85) burnunda 10 yıl önce çıkan sivilce, 5 buçuk santimlik bir kitle haline gelerek nefes almasını engellemeye başladı. Çocuklarının yardımıyla Uşak Medicalpark Hastanesi’ne getirilen Zehra nine, başarılı bir operasyonla hem kanserden kurtuldu hem de rahat nefes alabilir hale geldi.
Ameliyatı gerçekleştiren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ayfer Özdemir, "Zehra nine hastanemize başvurduğunda burun ucunda oluşan 5,5 santimlik nodül yüzünden nefes almakta dahi güçlük çekiyordu. Yaptığımız ameliyatla hem kanserli doku haline gelmiş kitleyi aldık, hem de kitleden dolayı burunda oluşan deformasyonları düzelttik” dedi.
Burunda doku kaybına neden olan doğumsal problemler, kıkırdakta hasar oluşturan kazalar, yanıklar, cilt kanserleri, çeşitli yaralanmalar sonucu kısmi veya total doku kayıpları ile oluşan şekil bozukluğu gibi nedenlerin gerektirdiği ameliyatlara burun rekonstrüksiyonu denildiğini belirten Özdemir, “Burun rekonstrüksiyonunda, eksik dokunun boyut ve özelliklerine göre onarım yapılabilir. Amaç, eksik dokuyu onarırken, en az zararla vücudun diğer dokularından yararlanmaktır. Küçük doku kayıplarında, burunun kendi dokularından kaydırma yöntemleri ile onarım mümkündür. Daha büyük doku eksikliklerinde ise, yanak dokusu, alın dokusu, bunlar da yeterli değilse, mikro cerrahi teknikleri kullanılarak vücudun burundan uzak bölgelerinden doku nakilleri yapılır. Yaklaşık 6 ay içinde transfer edilen doku daha iyi bir doku, renk uyumu sağlar. Burunu yeniden yapılandırmada kısmi kayıplar söz konusu olduğunda işlevsel ve görüntüsel açıdan yüzde 100 oranında, tam kayıplarda ise yüzde 50’nin üzerinde bir oranla hasta memnuniyeti sağlanabilmektedir. Burun rekonstrüksiyonu plastik cerrahinin en zor konularından biri olup, onarım için seçenekler her hasta için ayrı ayrı değerlendirilir. Ameliyatın konuda tecrübeli doktorlar tarafından yapılması hasta memnuniyetini arttırmaktadır” diye konuştu.
Tekrar sağlıklı nefes alabilmenin ve kanserli dokudan kurtulmanın mutluluğunu yaşayan Zehra Eker, Op.Dr. Ayfer Özdemir ve ekibine teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zehra Nine 10 Yıl Sonra Rahat Nefes Alabiliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN