Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’ta Karın Fıtıkları Kapalı Yöntemle Tedavi Ediliyor

Giriş Tarihi: 21.4.2015 14:38 Güncelleme Tarihi: 21.4.2015 14:39
Uşak’ta Karın Fıtıkları Kapalı Yöntemle Tedavi Ediliyor
’ta İlk kez safra kesesi ameliyatlarında uygulanan Laparoskopik yöntem, bugün karın bölgesindeki her türlü cerrahi işlemde kullanılabiliyor.
Medical Park Uşak Hastanesi Genel Cerrah Op. Dr. Güvenç Diner karın fıtıkları hakkında bilgi paylaşımında bulundu. Diner, fıtığın karın duvarında meydana gelen bilinen anlamda bir yırtık olduğunu belirtti. Karın duvarı fıtıklarının doğumsal veya sonradan oluşan bir zayıf noktadan çıktığını söyleyen Güvenç Diner; “Fıtıklar her yaştan kadın ve erkekte görülebilir. Karın duvarında şişliği yapan iç organlar sıklıkla bağırsaklardır. Fıtığın ilerleyen döneminde şişlik sürekli bir hal alır. Daha önceden ameliyat edilmiş yerde ortaya çıkan fıtıklara kesi yeri fıtıkları denir. Bu kişilerde karın içi basıncını ani olarak artıran ağır kaldırma, kronik kabızlık, öksürük, ıkınma, idrar zorluğu gibi durumlar mevcut fıtığın oluşumunu ve ortaya çıkışını kolaylaştırır. Tedavi edilmemiş fıtıklar, barsak düğümlenmesi ve sonraki aşamada da barsak gangrenine yol açar. Fıtığın bilinen tek tedavi yöntemi cerrahidir. Fıtığa neden olan karın duvarındaki fiziki bir durum olan yırtığın, yine fiziki olarak kapatılması tek çaresidir” dedi.
Medical Park Uşak Hastanesi Genel Cerrah Op. Dr. Güvenç Diner, ’’Geçmiş yıllarda fıtık onarımı, yırtık yerinin dikilmesi şeklinde yapılırdı. Yumuşak dokuların dikilmesi sırasında yırtığın çevresinde veya karşı tarafta oluşturulan gerginlik nedeniyle karın duvarının yeni zayıf noktalar oluşurdu. Dikişler ile onarılan bu zayıf noktalar, zaman içindeki yeni zorlanmalara bağlı olarak, aynı yerde nüks yeni fıtıklar şeklinde karşımıza çıkardı. Modern fıtık cerrahisinde kullanılmaya başlanan sentetik yamalar ile günümüzde gerilimsiz fıtık onarımı ile tüm bu sorunları ortadan kaldırmıştır.’’ dedi.
Laparoskopik ameliyatların en çok da hastanın konforu için avantaj olarak nitelendiren Op. Dr. Güvenç Diner, erken iyileşmenin hastanın iş ve sosyal yaşamına katkı sağlarken, hasta psikolojisini de olumlu etkilediğini belirtti. Diner; “Karın fıtıkları ve kesi yeri fıtıklarının açık ameliyatı büyük kesilerle yapılabilir. Fıtığın büyüklüğü ile alakalı olarak ameliyat kesisinin uzunluğu da artar. Buna bağlı olarak özellikle şişman hastalarda, diabeti olan hastalarda yara iyileşmesi sorunları görülebilir. Fıtık ameliyatlarında yara enfeksiyonu kısa zamanda ameliyatta fıtık onarımı için kullanılan yamayı tehdit eder. Bu hiç istenmeyen bir durumdur. Kapalı (Laparoskopik) fıtık ameliyatlarında yara iyileşmesi veya buna bağlı komplikasyon riski yok denecek kadar azdır. Yara iyileşme sorunu olmaması, yamanın da güvenliği açısından çok önemlidir. Kapalı fıtık ameliyatlarının en önemli avantajlarından birisidir kesilerin çok küçük olmasıdır. Kapalı fıtık ameliyatları 3-4 küçük delikten gerçekleştirilir. Karın içine verilen gazla karın içi şişirilir ve bu doğal boşlukta ameliyat gerçekleştirlir.Bu teknik nedeni ile karın duvarı dokularında zedelenme minimumdur. Doku zedelenmesi arttıkça ameliyat sonrası hastanın ağrı şiddeti ve süresi de daha uzun olur; buna karşılık verilen ağrı kesici ilaçları da daha fazla doz ve sürelerde kullanmak gerekir.Fıtık ameliyat kapalı yöntemle yapıldığında yamayı yerine tutturmak için köşelerinden özel bir cihazla vidalanır. Otomatik zımbaya benzeyen bu cihaz, tetiğine basınca 5 mm’lik burgu şeklinde minik bir vida atar.Bu vidalar 6 ay-1 yıl süresinde eriyerek tamamen vücuttan kaybolur. Sonuç olarak kapalı yöntemle yapılan kapalı fıtık ameliyatları sonrasında erken dönemde hasta ayağa kalkabilmekte, yürümekte ve yemek yiyebilmektedir. Günlük aktivitelere, işe erken dönüş ve ağrısız olması, ameliyat izlerinin 1 santimetrelik 3-4 tane çizgiden ibaret olması kapalı (laparoskopik) fıtık ameliyatını cazip kılmaktadır” şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uşak’ta Karın Fıtıkları Kapalı Yöntemle Tedavi Ediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN