'da madde bağımlılığı ile macadele açıldı

Valisi İbrahim Taşyapan, Kalkınma Bakanlığı'nın Sosyal Destek (SODES) projesi kapsamındaki desteklenen ve İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Hayatlar Solmasın" adlı madde bağımlılığı ile mücadele projesinin tanıtım toplantısına ve hizmet nin açılışına katıldı.

Giriş Tarihi: 6.5.2016 10:25 Güncelleme Tarihi: 6.5.2016 10:25
Van'da madde bağımlılığı ile macadele merkezi açıldı

Tuşba Belediyesi yerleşkesinde konuşlandırılan n açılışı öncesinde Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Kanser Şube Müdürü Büşra Tapan Soğanda tarafından proje bilgilendirme sunumu yapıldı.

Açılışta konuşan Vali Taşyapan, bağımlılığın insan hayatını çok kötü yönlere sürükleyebildiğini belirterek, insanların hem kendi hayatlarını, hem ailelerini, hem de sosyal çevrelerini etkilediğini söyledi.

Farklı bağımlılık türleri olduğunu anlatan Vali Taşyapan, "Hepsiyle, birincil olarak özellikle madde bağımlılığıyla bugün açılışını yaptığımız bu merkez mücadele verecek. Projenin devamlılık durumuna göre belki de yenileyeceğiz. Bağımlılık sorunu ortadan kalkmadığı sürece de bu tür müesseselerimiz her var olacaktır. Kişi ve toplum sağlığına hepimizin önem vermesi gerekir. Bu konulara kaynak ve zaman ayırmalı, ilgili birimler konuyla ilgili çalışmalar yapılarak toplumda farkındalık oluşturulmalıdır"dedi.

Uyuşturucuyla mücadele eden çeşitli kurumların blunduğunu da belirten Vali Taşyapan, "Uyuşturucuyla mücadelede illerdeki çalışmaların sekretaryası ve dizaynı artık İl Halk Sağlığı Müdürlükleri tarafından yapılıyor. Bu çalışmalara destek olmak üzere SODES Projesi hazırlandı ve kabul edildi. Bizler de alınan kaynakla, bu çalışmalara destek olacağız ve uyum içerisinde çalışma yürüteceğiz. Buradaki proje ofisi, danışma merkezi şeklinde faaliyet gösterecek. Gerek bağımlıları, gerek ailelere gerekse etkilenen diğer gruplar, buradaki uzman arkadaşlarımızdan yardım alarak buradan faydalanabilecekler. Umuyorum hem merkezi hem de ulaşılabilir bir yerde konuşlu bu ofiste iyi hizmetler verilecek. Emeği geçen başta Vali Yardımcılarımız ve İl Halk Sağlığı Müdürlüğü çalışanlarımız olmak üzere, Tuşba Belediye Başkanlığımız ve tüm paydaşlara teşekkür ediyorum."diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Vali Yardımcısı Mehmet Parlak, Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, AK Parti İl Başkanı Zahir Soğanda, DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci ve Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkilileriyle birlikte kurdele keserek merkezin açılışını yapan Vali İbrahim Taşyapan, daha sonra merkezi gezerek yetkililerden bilgi aldı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Van'da madde bağımlılığı ile macadele merkezi açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN