Grafiti sanatçısı Diktatör Franco’nun mezarına özgürlükçü kırmızı kuş çizdi

Grafiti sanatçısı Diktatör Franco’nun mezarına özgürlükçü kırmızı kuş çizdi
01.11.2018 | 20:57

İspanya’da bir grafiti sanatçısı, tarihin en acımasız diktatörlerinden Francisco Franco’nun mezarına özgürlükçü kırmızı kuş çizdi. Sanatçı eyleminden sonra gözaltına alındı.

İspanya'da Enrique Tenreiro isimli grafiti sanatçısı, tarihin en acımasız diktatörlerinden Francisco Franco'nun başkent Madrid'deki Valle de los Cados'taki (Düşmüşlerin Vadisi) anıt mezarına girerek mezar üzerine çizim yaptı. İspanyol Güvenlik Güçleri, anıt mezarı üzerine düşmüş bir barış güvercini çizen ve "özgürlük için" ifadelerini yazan grafiti sanatçısını gözaltına aldı. Tenreiro'nun gerçekleştirdiği eylem ise fotoğrafçı Pedro Armestre tarafından kaydedildi. Armestre daha sonra o anları sosyal medya üzerinden paylaştı.

Tenreiro ise yaptığı açıklamada eylemini, "Tüm İspanyolların özgürlüğü ve uzlaşması için, hiçbir tarafın mağlup edilmemesi için" gerçekleştirdiğini kaydetti.

BOYALAR İÇERİ PLASTİK KAPTA GİRDİ
Tenreiro tutuklandığı sırada ise, "Bu benim için küçük bir kum tanesi. Umarım ki iç savaşta yakınlarını kaybedenlerin acılarını biraz olsun hafifletmeyi başarmışımdır" diye bağırdı. Güvenlik kaynakları ise, grafiti sanatçısının resimleri çizmek için soktuğu boyaların, mevcut güvenlik sistemleri tarafından tespit edilemeyen plastik bir kapta taşıdığını açıkladı.

ANIT MEZARINI KENDİ İNŞAAT ETTİRDİ
Olay, Franco'nun mezarının belirlenecek başka bir yere taşınmasıyla ilgili tartışmaların ortasında meydana geldi. Franco'nun mezarı Madrid'in kuzeyindeki San Lorenzo de El Escorial bölgesinde bulunan Valle de los Cados'taki bazilikasında yer alıyor. İç savaştan (1936-1939) sonra diktatörün kendi emriyle inşa edilen anıt her iki taraftan binlerce savaşçının kalıntılarına da ev sahipliği yapıyor. Diktatörün bir devlet mezarını hak etmediğini iddia eden yeni Başbakan Pedro Sanchez ve sosyalist hükümet, kalıntılara saygı gösterilmeyecek bir yere taşımayı amaçladıklarını açıklamıştı. Franco'nun ailesi ise, Madrid'in merkezinde, La Almudena Katedrali'nde, sahip oldukları özel bir araziye anıt mezarı taşımak istiyor.

ÜLKEYİ 36 YIL DİKTATÖRLÜKLE YÖNETTİ
1892 yılında doğan, El Caudillo (Önder) lakaplı Francisco Franco Bahamonde 1975'te öldü. Demokratik cumhuriyetin yıkılmasıyla sonuçlanan İspanya İç Savaşı'nda (1936-1939) milliyetçi güçlere önderlik eden general, savaşın ardından 36 yıl ülkeyi diktatörlükle yönetti.

Sıradaki

OTOMATİK OYNAT

BİZE ULAŞIN