Türkiye ile Yunanistan 5 yıl sonra yeniden masaya oturuyor | Video

Türkiye ile Yunanistan 5 yıl sonra yeniden masaya oturuyor | Video
24.01.2021 | 16:11

Sıradaki

OTOMATİK OYNAT

Türkiye ve Yunanistan 5 yıl sonra tekrar masaya oturuyor. Yarın gözler İstanbul'da olacak, Yunanistan ile istikşafi görüşmelerin 61. turu yapılacak. Görüşmelerde Ege ve Doğu Akdeniz'deki sorunlar ele alınacak.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 11 Ocak'ta Yunanistan'ı istikşafi görüşmelere davet ederek, Türkiye'nin diyalog, iş birliği ve çözümden yana tavrını bir kez daha ortaya koydu.

Türkiye'nin müzakerelere ev sahipliği yapacağını aktaran Çavuşoğlu'nun, heyetlerin müzakere tarihi belirlemesine yönelik çağrısına kısa sürede yanıt geldi.

Türk ve Yunan dışişleri bakanlıkları arasında yapılan görüşmelerin ardından istikşafi görüşmelerin 61. turunun 25 Ocak'ta İstanbul'da yapılmasına karar verildi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis de 20 Ocak'ta Türkiye ile yapılacak istikşafi görüşmelere "iyimserlik ve öz güvenle" katılacakları mesajını verdi.

Öte yandan Atina ve Ankara arasındaki yapılacak istikşafi görüşmelerin, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerinde olumlu ivme kazanma yolunda katkı sağlaması da bekleniyor.

SON DAKİKA