Corona virüsü, Derin Ven Trombozu ve Akciğer Embolisi hastalığı geçirenleri nasıl etkiler? | Video

Corona virüsü, Derin Ven Trombozu ve Akciğer Embolisi hastalığı geçirenleri nasıl etkiler? | Video
24.03.2020 | 16:27

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mert Dumantepe, Derin Ven Trombozu ve Akciğer Embolisi ile Corona Virüsü arasındaki merak edilen konuları anlatıyor.

Tüm dünyayı etkileyen korana virüsü salgını nedeniyle birçok meslektaşımızla beraber canla başla çalışıyoruz. Hastalığın yayılmaması için sizlerin evde kalmasını istiyoruz.

Derin Ven Trombozu ve Akciğer Embolisi nedeniyle tedavi ettiğim ve şu an takibimde olan birçok hastadan endişe dolu mesajlar alıyorum. Çünkü hem hastalık, hem de kullanılan kan sulandırıcı ilaçlarla ilgili sosyal medyada inanılmaz bir bilgi kirliliği ve yanıtsız sorular mevcut.

Sizleri aydınlatabilme amacıyla yönetim kurulu üyesi olduğum Dünya Tromboz Günü Organizasyonu ve Dünya Tromboz ve Hemostaz derneğinin birlikte hazırladığı 16 Mart 2020 tarihinde yayınlanan Covid-19 ile ilgili güncellemeden bazı bilgiler vermek istiyorum.

Öncelikle kronik hastalık karmaşasına dikkat çekmek istiyorum. Çünkü Türkiye'de birçok kronik Derin Ven Trombozu Hasatası, kronik kelimesi yüzünden kendisinin korona virüsü açısından yüksek risk grubunda olduğunu zannediyor. Hal bu ki, Derin Ven Trombozu hastalığı için kronik kelimesi sadece hastalığın başlangıcından itibaren 1 aydan fazla süre geçtiğini ve pıhtının akut dönem özelliğini kaybettiğini anlatır. Dünya Sağlık Örgütü'nün kronik hastalık tanımı ise, kronik akciğer hastalıklarını, kronik kalp hastalıklarını ve çeşitli kanserleri içerir. Yani 5-10 yıl önce geçirdiğiniz derin ven trombozu, sizi şu anda covid-19 virüsü açısından riskli gruba sokmaz.

Sıradaki

OTOMATİK OYNAT

SON DAKİKA