Erzincan'da taşıdıkları demir yüksek gerilim hattına temas eden çocukların ayak tabanları patladı | Video

Erzincan'da taşıdıkları demir yüksek gerilim hattına temas eden çocukların ayak tabanları patladı | Video
16.01.2021 | 11:17

Sıradaki

OTOMATİK OYNAT

Erzincan'ın Tercan ilçesine bağlı Kalecik köyünde amca çocukları Mustafa Yalçın (13) ile Ahmet Yalçın (16) birlikte taşıdıkları inşaat demiri, yüksek gerilim hattıyla temas edince her ikisinin de ayak tabanları patladı. Olaydan sonra baygınlık geçiren amca çocuklarını akrabaları olan Muhanur Yalçın tarafından vücutlarındaki elektriği alsın diye toprağa gömdü. İki çocuk köye gelen ambulansla hastaneye kaldırıldı, tedavileri devam ediyor.

Olay 6 Aralık Pazar günü sabah saatlerinde meydana geldi. Köyde kendilerine ait inşatta demir taşıyan Mustafa Yalçın ile Ahmet Yalçın birlikte tuttukları inşaat demiri hemen üstlerinde duran yüksek gerilim hattı ile temas etti. O sırada büyük bir acı ile yere düşen amca çocuklarının ayak tabanları patladı ve baygınlık geçirdi. Bu sırada olayı görüp gelen 60 yaşındaki Muhanur Yalçın, çocukların vücudundaki elektriği alması için bellerine kadar toprağa gömdü. Köye gelen ambulansla Erzurum'daki Şehir Hastanesi Yanık Tedavi Merkezi'ne kaldırılan iki çocuğun tedavisi devam ediyor. Sağlık durumları her geçen gün iyiye giden amca çocuklarının elektrik akımının ayak tabanında açtığı delikler kapatılmaya çalışılıyor.


Çocukların yanında refakatçi olarak kalan Kalecik köyü muhtarı ve Mustafa Yalçın'ın da babası olan Cengiz Yalçın, "Çocuklar kendimize ait inşaat demirlerini kaldırırken yüksek gerilimi fark etmeden demiri tellere değdirmişler. Şok geçirip o an yere yığılmışlar. Ayakları patlamış. Elektrik akımı ayaklarını patlatıp dışarı çıkması yaşamalarına neden olmuş. Olayı gören yakınımız vücutlarındaki elektrik akımının tamamen çıkması için çocukları toprağa gömmüş. Köye gelen ambulansla çocukları önce Tercan ilçe merkezine oradan Erzincan'a ve sonra Erzurum'a getirdik. Allah devlete ve sağlık çalışanlarımıza zeval vermesin" diye konuştu.


Yaklaşık 40 gündür hastanede olduklarını söyleyen Mustafa Yalçın, "Böyle bir acı olamaz. İkimizde aynı demiri kaldırdık. O sırada büyük bir acı ile bayıldık. kendimize geldiğimizde hastanede doktorlar müdahale ediyordu. Benim sağ Ahmet'in ise her iki ayak tabanı patladı. Yavaş yavaş yürümeye başladık. Umarım kısa sürede iyileşir evimize gideriz" dedi.

SON DAKİKA