Refüjde kurbanı kesip atıklarını bıraktılar

Refüjde kurbanı kesip atıklarını bıraktılar
03.09.2017 | 10:05

Sıradaki

OTOMATİK OYNAT

Adana'da bazı vatandaşlar, kurban satış noktaları yanındaki refüjde kurbanlarını kesip atıklarını da orta yerde bıraktı. Etraftan geçenler ise burunlarını kapatmak zorunda kalıyor.

Kurban Bayramı öncesi 26 Ağustos günü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yaptığı uyarıyla belediyelerin belirlediği yerlerin dışında kurban kesip çevreyi kirletenlere 203 lira, bunun dışında kurban atıklarını toprağa atan işletmelere de 50 bin 975 lira para cezası uygulanacağını, Kurban Bayramı boyunca da denetleme yapılacağını bildirdi.


Ancak Adana'da, özellikle Yüreğir ve Seyhan ilçesinde vatandaşlar herkesin gözü önünde bulvardaki refüjde kurbanı kesip atıklarını da yine orta yere bıraktı. Kurbanın bütün atıkları Adana'nın en işlek bir bulvarının kenarındaki refüje atılınca kokudan geçilmez oldu. Bulvar kenarından geçen ya da hayvan pazarına gelen çocuklar refüj yanından geçerken burunlarını kapatarak geçtikleri gözlendi. Vatandaşlar da gördükleri manzaraya tepki göstererek, "Buraya hayvanın atığı atılır mı. Kokudan durulmuyor. Kurban kesip dini vecibe yerine getirilerken çevre bu kadar kirletilir mi bu kadar da olmaz ki" dediler.


Bulvar kenarındaki yeşil alanların üzeri hayvan dışkısıyla kaplanırken, kesilen kurbanların kanının da yolda donduğu görüldü. Kesilen kurbanların bağırsakları, dışkısının da aynı yere atılması görenlerin tepkilerine neden oldu.

SON DAKİKA