Vatandaşı dolandıran suç örgütüne operasyon | Video

Vatandaşı dolandıran suç örgütüne operasyon | Video
05.03.2021 | 14:15

Sıradaki

OTOMATİK OYNAT

Ankara’da kamu kurumlarında yapılan işlemleri hızlandırma vaadiyle 58 vatandaşı dolandıran suç örgütü, polisin düzenlediği operasyonla çökertildi.Suç örgütünün son 1 yıl içerisinde toplam 35 milyon TL'lik hesap hareketlerinin bulunduğu tespit edildi.

Ankara il Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Tapu Müdürlükleri, Milli Emlak Müdürlükleri, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri, Maliye, Belediyeler ve Adliyelerde yapılan işlemleri hızlandırma veya iş çözme vaadiyle vatandaşları kandırarak paralarını alan suç örgütünü tespit etti.

Polis ekiplerinin incelemesinde liderliğini M.T.'nin yaptığı suç örgütünün, Ankara ve İzmir'de yapılanmasının bulunduğu, içinde avukat ve birçok kamu görevlisinin yer aldığı belirlendi. Örgütün kamu görevlilerinden rüşvet karşılığında aldıkları bilgi ve belgelerle vatandaşların üzerinde güven sağladıklarken, kendilerini de bu kurumlarda çalışıyor olarak tanıttılar. Polis takibinden kurtulmak için iş yerlerine avukatlık bürosu tabelası astıkları tespit edildi.

Polis ekiplerinin çalışmalarını tamamlamasının ardından Ankara merkezli İstanbul, İzmir ve Yozgat'ta eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda, 33 kişi yakalanarak gözaltına alındı. Yapılan aramalarda, kamu kurum ve kuruluşlarına ait başka kişiler adına düzenlenmiş çok sayıda evrak, tapu ve doküman, 50 bin 500 TL, 8 bin 500 Euro, 5 bin dolar, 1 milyon 50 bin liralık çek, 5 adat ruhsatsız tabanca, 1 adet pompalı tüfek ve çok sayıda farklı çaplarda fişek ele geçirildi. Şüphelilerin son 1 yıl içerisinde toplam 35 milyon TL'lik hesap hareketlerinin bulunduğu tespit edildi.

SON DAKİKA