Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Azerbaycan'daki Lavaş Günü’ne yoğun ilgi

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Azerbaycan Turizm Bakanlığı ve Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen Lavaş Günü’ne vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Türkiye ve Azerbaycan Lavaş'ı 2016'da UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine ortak dosya olarak vermeye hazırlanıyor. Bu kapsamda Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Azerbaycan Turizm Bakanlığı, Yunus Emre Enstitüsü tarafından "Lavaş Günü" düzenlendi. Lavaş Günü kapsamında özel bir restoranla işbirliği yapılarak, müşterilere lavaşla döner ikram edildi ve halka bilgilendirici broşürler dağıtıldı.
Bu hazırlıklar kapsamında Bakü Valiliğine ait yan cephesi Yunus Emre Enstitüsü logosu ve logo yanında da "Lavaş Türk'ün ortak mirasıdır" ifadesine ver verilen üç otobüs 4 Ocak 2016 tarihine kadar şehir içinde dolaşacak.
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Bakü Yunus Emre Enstitüsü Müdürü İbrahim Yıldırım, "Amacımız bölgemizin ortak çöreği olan, ekmeği olan lavaşı tescillemek. Yani bin yıllık, iki bin yıllık tarihimizde olan bu ekmeğin ortak mirasımız olduğuna dikkat çekmek. Bu hususa kamuoyu oluşturmak. Bununla da ilgili yaptığımız şey arkada lavaş yapılıyor, halka dağıtılıyor. İnşallah 2016'da yapılacak UNESCO toplantısında lavaş Türk ekmeği olarak tescillenecektir diye ümit ediyoruz" ifadelerini kullandı.
ERMENİSTAN 2014'TE UNESCO'YA BAŞVURMUŞTU
2014 yılında Ermenistan UNESCO'ya resmi bir başvuruda bulunarak, "Lavaş" adı verilen ekmeğin kendi kültürlerine ait bir unsur olarak tescilini istemiş, başvurusu kabul edilmiş, ancak bu durum Azerbaycan'da tepkilere neden olmuştu. Yine 2014 yılında Türkiye ve Azerbaycan kültür bakanları düzeyinde gerçekleşen bir görüşmede konu gündeme gelmiş ve bu alanda çalışmalar yapılması yönünde tavsiyede bulunulmuştu.
ARKADAŞINA GÖNDER
Azerbaycan'daki Lavaş Günü’ne yoğun ilgi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN