Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hocalı katliamında hayatını kaybedenler anılıyor

Azerbaycan, Hocalı katliamında hayatını kaybeden 613 kişiyi ölümünün 24.yılında düzenlenen törenle andı.

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bulunan Hocalı Anıtı önünde, katliamın 24. yıl dönümünde anma töreni gerçekleştirildi. Törene Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bakanlar, milletvekilleri ile birlikte çok sayıda bürokrat yer aldı. Cumhurbaşkanı Aliyev törende anıt önüne çelenk bırakarak saygı duruşunda bulundu. Daha sonra Başbakan Artur Rasizade, Milli Meclis Başkanı Oktay Esedov, Azerbaycan'ın First Lady'si Mehriban Aliyeva anıta gül ve karanfil bırakırken hükümet ve askeri yöneticiler de törende hazır bulundu.
Törenin resmi kısmından sonra binlerce Azerbaycanlı, Ermenilerin katlettiği 613 kişini anmak ve saygı duruşunda bulunmak için Hocalı Anıtı'na akın etti. Katliamda Ermenilere esir düşmüş Mihriban Bekirova, "Olaylar sırasında 4 çocuğumla birlikte Ermeniler beni esir aldı. Esir kaldığım on günde bize işkenceler yaptılar. Hala bir kulağım duymuyor" dedi.
Ebulfet Kerimov ise, "Bu unutulmaz bir faciadır. 20. asrın en büyük faciasıdır. Bu facianın başlangıcından sonuna kadar oradaydım. Ermenilere esir düştüm. Onların zulmünü de gördüm. 2 aya yakın Ermenilerin elinde esir kaldım. Ellerimi, kaburgalarımı nerdeyse bütün kemiklerimi kırdılar. Bu unutulmaz bir olay. Biz bunu gelecek nesillere, bu facianın nasıl olduğunu aktarmalıyız" ifadelerini kullandı.
HOCALI KATLİAMI
26 Şubat 1992 tarihinde Rusya'nın desteğini alan Ermeni güçleri, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ Bölgesi'ndeki Hocalı kasabasında Azerbaycanlı sivilleri toplu şekilde katletmişti. Hocalı'da 106'sı kadın ve 63'ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycan Türkü katledilirken, 150 kişi kaybolmuş, 487 kişi de ağır yaralanmıştı. Naaşlar üzerinde yapılan incelemelerde ise insanların yakıldığı, gözlerinin oyulduğu ve başlarının kesildiği ortaya çıkmıştı.
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Hocalı katliamında hayatını kaybedenler anılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN