Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kızıl Meydan'da askeri geçit töreni

Kızıl Ordu’nun 1941 yılında Nazi Almanya’sına karşı saldırısından önce gerçekleştirdiği askeri geçit töreni 74. yılında anıldı. Kızıl Meydan’da gerçekleştirilen törende, askerler dönemin üniformalarıyla yürüdü.

Kızıl Ordu'nun, Nazi Almanya'sına saldırıya geçmesinin 74. yıl dönümü, Kızıl Meydan'da geniş katılımla kutlandı. Kızıl Ordu'nun 7 Kasım 1941 yılında Nazi Almanya'sına karşı saldırıya geçmeden önce gerçekleştirdiği resmi geçit töreni her yıl olduğu gibi bu yıl da Kızıl Meydan'da canlandırıldı. 50 dakika süren ve 5 bin 500'den fazla kişinin katıldığı törende 1941 yılında yapılan törende hazır bulunan 21 gazi de yer aldı. 1941 yılındaki askeri geçidin canlandırıldığı törene katılan askerler, dönemin üniformalarını giyerek meydanda yürüdü. Renkli görüntülere sahne olan törende, 1941 yılında kullanılan zırhlı araçlar da yer aldı. İkinci Dünya Savaşı sırasında kullanılan çok sayıda tank, tüfek ve askeri mühimmatlar Rusya'nın başlıca meydanı olan Kızıl Meydan'a getirildi.
Törende hazır bulunan Moskova Belediye Başkanı Sergei Sobyanin de bir konuşma gerçekleştirdi. Gazilere ve Moskovalılara seslenen Sobyanin, "Geçit töreni yıl dönümünüzü kutlarım. Bugün, minnettar Moskova kahramanlarını anıyor. Başkentteki sokaklar ve meydanlar zaferlerin askerlerinin ve generallerinin isimlerini taşıyor. Onların fotoğrafları müzelerde ve aile fotoğraflarında özenle saklanıyor. Her yıl cephe hattı savaşçılarının yürüyüşleri resmi bir şekilde "Ölüm Alay" kolunun yürüyüşünü gerçekleştiriyor. Sizleri seviyoruz, sizlere saygı duyuyoruz. 1941 geçidinin askerleri ile övünün. Moskova'nın kahramanları ile övünün" dedi.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Kızıl Meydan'da askeri geçit töreni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN