Macar polisi mültecilere gaz kullandı

Macar polisi Sırbistan sınırındaki Roszke kasabasında bir kampta toplanan mültecileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.

Macar polisi, Sırbistan'dan gelerek Macaristan'ın Roszke kasabasına geçmeye çalışan mültecilerin sayısının artması üzerinde bölgede yoğun güvenlik önemleri aldı. Kasabaya gelen çok sayıdaki Macar polisi güvenlik çemberi oluşturarak bir süre mültecilerle konuştu. Mültecilerin taşkınlık yaparak "BM" ve "Yardım edin" şeklinde slogan atması üzerine polis sığınmacılara göz yaşartıcı gaz sıktı. Çıkan karışıklık sırasında çok sayıda takviye kuvvet olay yerine gelirken mülteciler ise polisin göz yaşartıcı gazlı müdahalesinin ardından dağıldı.
Macar yetkililer, son günlerde sınırdan geçmeye çalışan mültecilerin sayısının artması üzerine yeni güvenlik önlemlerinin gündemde olduğunu bildirdi. Yaşanan mülteci akınını durdurmak isteyen yetkililer, güney sınırını çok sayıda helikopter, atlı birlik ve özel eğitimli köpeklerle güçlendirmeyi planladıklarını belirtti. Yetkililer, Suriye'deki iç savaştan kaçarak Avrupa'ya gitmek isteyen rekor sayıdaki sığınmacılara karşı da orduya görev verilebileceğini de bildirdi. Macar polisi, çoğunluğu Suriyeli, Afganistanlı ve Pakistanlı olan 2 bin 533 mültecinin dün Sırbistan'dan Macaristan'a giriş yaptığı sırada, bin 300 kişinin ise bugün sabah saatlerinde tutuklandığını aktardı. Kendi içinde pasaportsuz seyahat olanağı sunan Schengen Bölgesi'nin bir parçası olan Macaristan, geçişleri engelleyebilmek için Sırbistan sınırına 175 kilometre uzunluğunda tel örgü çekmişti.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Macar polisi mültecilere gaz kullandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN