Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mehmet Görmez “Cehalet, tefrika ve sefalet biz Müslümanların peşini bırakmıyor”

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Sevinçlerimizi buruk yaşıyoruz. Bayramlarımızı buruk yaşıyoruz. Çünkü can alamaya devam ediyoruz, kan dökmeye devam ediyoruz. İslam beldelerinde kan dökülüyor. İslam’ın 3 büyük düşmanı olan cehalet, tefrika ve sefalet biz Müslümanların peşini bırakmıyor” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Mekke'de basın toplantısı düzenledi. Görmez, Hac ibadeti yaşandığını kaydederek, "Müslümanlar olarak sevinçliyiz. Sevinçliyiz ve umutluyuz. Sevinçliyiz çünkü İslam vahyinin nazil olduğu mekanlardayız. Vahin kalbindeyiz. Bulunduğumuz bölgede bir tarafta Hira var, insanlığa ilk rahmet mesajının geldiği yer. Bir tarafta Hz. İbrahim, Hz. İsmail Peygamber'den itibaren bütün inananların tevhidin merkezi olmuş Kabetullah'ın civarındayız. Peygamberlerimizin bütün arkadaşlarıyla birlikte, asabıyla birlikte İslam'ın rahmet mesajı için mücadele verdiği yerlerdeyiz. Sevinçliyiz çünkü Kurban Bayramı geliyor. Kurban Bayramı İslam ümmetinin Hz. İbrahim tarafından kuruluşunun bayramıdır aynı zamanda. Rabbimizin emriyle Hz. İbrahim tarafından İslam ümmetinin kuruluşunun bayramı olduğu için biz Kurban Bayramı'nı idrak ediyoruz" ifadelerini kullandı.
Kurban'ın yakınlaşma bayramı olduğunu kaydeden Görmez, "Beden ülkesine hapsettiğimiz ruhumuz asıl onu yaratan kaynağa yaratığa kavuştuğu için Kurban Bayramı'nı idrak ediyoruz. Dolayısıyla bu açılardan baktığımızda bahtiyarız, sevinçliyiz. Ama aynı zamanda hüzünlüyüz. Aynı zamanda üzgünüz, çimiz buruk sevinçlerimiz gölgeli. Çünkü İbrahim Peygamber tarafından kurulan ve Peygamberimiz Muhammed Mustafa tarafından kıyamet sabahına kadar süreklilik kazanan İslam ümmeti aynı zamanda hazan mevsimi yaşıyor. büyük hüzünler yaşıyoruz aynı zamanda. Onun için hüzünlüyüz" açıklamasını yaptı.

"İSLAM BELDELERİNDE KAN DÖKÜLÜYOR"
Görmez neden hüzün yaşandığını ise şöyle ifade etti: "İslam beldelerinde viraneler var, harabeler var. Harabelere dönen İslam beldeleri var. Hüzünlüyüz çünkü iman beldeleri, iman beldeleri olmaktan çıktı. Güven yok oldu. Hüzünlüyüz çünkü İslam beldelerinde selam yok oldu Aslında imanının yeryüzüne getireceği ilk büyük netice emandır, güvendir. İslam'ın getireceği ilk şey selamdır, barıştır. Ama İslam beldelerinde, iman beldelerinde eman yok oldu. İslam beldelerinde selam yok olduğu için ve İslam beldeleri viranelere, harabelere döndüğü için hüzünlüyüz. Sevinçlerimizi buruk yaşıyoruz. Bayramlarımızı buruk yaşıyoruz. Çünkü can alamaya devam ediyoruz, kan dökmeye devam ediyoruz. İslam beldelerinde kan dökülüyor. İslam'ın 3 büyük düşmanı olan cehalet, tefrika ve sefalet biz Müslümanların peşini bırakmıyor"
Hac aynasından İslam toplumlarına bakıldığında Müslümanların yaşadığı bütün çelişkilerin görüldüğünü kaydeden Mehmet Görmez, hacın insanlara karıncalara bile dokunmamayı öğrettiğini ifade etti.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Mehmet Görmez “Cehalet, tefrika ve sefalet biz Müslümanların peşini bırakmıyor”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN