Türkiye'nin en iyi haber sitesi

NASA Ay'ın karanlık yüzündeki müziği tüm dünyadan gizlemiş!

Apollo 10 mürettebatının Ay'ın karanlık yüzüne yaptıkları yolculukta; dünya ile hiçbir irtibatları olmadığı sırada 'tuhaf bir müzik sesi' duydukları anlaşıldı.

1969'da Ay'ın karanlık tarafına yolculuk yapan Apollo 10 mürettebatının Dünya ile bağlantıyı kaybettiği sırada "tuhaf bir müzik" duydukları anlaşıldı
ABD'nin Apollo uzay projesi kapsamında Ay'a gönderdiği Apollo 10 misyonuyla ilgili 40 yılı aşkın süredir gizli tutulan, 2008'de deşifre edilen ve gelecek ay televizyonlarda yayımlanacak olan kayıt, akılları karıştırdı. Neil Armstrong'un Ay'a ilk ayak basan kişi olarak kayıtlara geçtiği Apollo 11'den iki ay önce gerçekleşen Apollo 10, hiçbir sorun yaşanmayan, başarılı bir deneme olarak anılıyordu. Ancak Apollo 10 ekibi, Ay'ın "karanlık tarafı"na geçtiğinde yani Dünya ile her türlü bağlantılarının yaklaşık bir saatliğine koptuğu sırada, kulaklıklarında tuhaf bir ses duydu! Televizyon kanalının hazırladığı programda konuşan Apollo 15 astronotu Al Worden "Apollo 10 mürettebatı bu tür seslere alışıktı. NASA, kamunun yararına olacağını düşündüyse, bazı bilgileri gizliyor olabilir" dedi.

UZAYLILARIN SESİ Mİ?
Bununla birlikte programda, sesin kaynağının ne olabileceği de tartışılıyor. Görüşlerden biri manyetik alanın telsiz sinyallerini etkilemiş olabileceği. Ancak uzmanlar, Ay'ın manyetik alanı olmadığına ve bu tür seslere yol açacak kadar atmosfer de bulunmadığına dikkat çekiyor. Dolayısıyla seslerin uzaylı konuşmasına benzediğini iddia edenler de var.

"BUNU DUYDUNUZ MU?"
Kayıtlardaki konuşmalara göre astronotlar, bu ses karşısında o kadar şaşırdı ki duydukları şeyi NASA'ya bildirip bildirmeme konusunda kararsız kaldı: "Bunu duydunuz mu? Şu ıslık gibi sesi? Ooo!/ Uzaydan geliyor gibi/ Tuhaf olduğu kesin/ İnanılmaz. Bunu bildirmemiz gerekir mi?/ Bilmiyorum. Bir düşünelim."
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
NASA Ay'ın karanlık yüzündeki müziği tüm dünyadan gizlemiş!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN