Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Terörist Fehriye Erdal'ı Belçika besliyor

Sabancı suikastinin zanlılarından DHKP-C terör örgütü mensubu Fehriye Erdal, Belçika'nın terörle sarsılan başkenti Brüksel'de görüntülendi.

Interpol ve Türk polisinin aradığı Sabancı suikastının sanığı Fehriye Erdal'ın Belçika'da çekilen görüntülerine ulaşıldı. Erdal'ın rahat hareketleri Belçika'nın teröristlere nasıl kucak açtığını kanıtlıyor

Interpol ve Türk polisinin aradığı Sabancı suikastı sanığı Fehriye Erdal'ın Belçika'da çekilen görüntülerine ulaşıldı.

AB'NİN TERÖR LİSTESİNDE
Belçika kaynaklarından elde edilen 51 saniyelik görüntüde, 2006'dan bu yana Belçika'da da aranan Erdal'ın, DHKP-C'li olduğu düşünülen diğer örgüt üyeleri ile birlikte, rahat bir şekilde bir araya geldiği görülüyor. Belçika'nın Erdal'ı hâlâ niye yakalamadığı ise büyük bir soru işareti olarak duruyor. Görüntülerin Belçika'da çekilmiş olması, Belçika'nın ya Erdal'ın kendi topraklarında ikamet ettiğini umursamadığı, ya da istihbarat konusunda çok ciddi zafiyet yaşadığı olarak yorumlandı. Belçika'nın DAEŞ terörüne mücadele ederken, PKK ve DHKPC'ye terör örgütü muamelesi yapmaması, Türkiye tarafından çifte standart olarak değerlendiriliyor. Oysa her iki örgüt de AB'nin terör listesinde yer alıyor.

HER İADE TALEBİNE RET!
1996'daki cinayet sonrasında bir TIR'ın kasasında Türkiye'den ayrılan Erdal, Belçika'ya kaçtı.1999'da Belçika'nın Knokke kentinde, bir hücre evinde diğer örgüt üyeleri ile birlikte yakalandı. Erdal'ın hem Belçika'da silahlı örgüt kurmak, hem de Türkiye'de Sabancı cinayetine karışmaktan işlediği suçlardan yargılanması yıllar sürdü. Ancak Erdal hüküm giydiği gün gözetim altındayken kayıplara karıştı. Türkiye şu ana kadar Belçika'dan sadece Erdal'ı değil, PKK-KCK'nın Avrupa sorumlusu olan Zübeyir Aydar'ın da aralarında bulunduğu 30 teröristin iadesini talep etti. Ancak bu taleplerin hiçbiri kabul görmedi.

CİNAYETLERE YARDIM EDEN ÇAYCI KIZDI
Erdal, 1996'da işlenen Sabancı suikastı öncesinde Sabancı Center'da 'çaycı' olarak çalışıyordu. İsmail Akkol ve Mustafa Duyar, Erdal'ın yardımları ile Sabancı Center'a girerek, Özdemir Sabancı, Toyotasa Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe'yi öldürdü.

;
ARKADAŞINA GÖNDER
Terörist Fehriye Erdal'ı Belçika besliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN