Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk denizciler çalıştıkları gemide rehin alındı

Umman körfezinde uluslararası sularda bekleyen Katar bandralı gemide bulunan Türk denizciler, zorla alıkonulduklarını iddia etti. Gemide bulunan Baş Mühendis Bedri Sarıhan’ın eşi İkrima Sarıhan, yetkililerden kocasının kurtarılması için yardım bekliyor.

187 metrelik Paula II isimli Katar bandıralı gemide alıkonulduklarını söyleyen Türk denizcilerden 28 yıllık denizci Baş Mühendis Bedri Sarıhan, İkinci Kaptan İlker Sağlam ile birlikte denizcilik tabiriyle "off" edilerek gemiden ayrılmalarına izin verilmediğini ifade etti. Gemi kaptanının kendilerini korsan ilan ettiğini iddia eden Sarıhan, yetkililerden yardım bekliyor.

OFF ETTİLER
Sarıhan, gemiden İHA muhabiri Emrah Elmas ile yaptığı telefon görüşmesinde, "Bu hususta kaptan ile tartıştım. Bu tartışma esnasında yetkilerini kullandığımı söyledim. Önce beni off ettiğini söyledi. Kamara hapsi istedi. Tamam dedim. İkinci çarkçımız da bu konuşmaya dahil oldu. Ona da off'sunuz dendi. Bize makine dairesi ve köprü üzerine çıkmamamız söylendi. 20 Hintli var. Onları vardiya tutturuyorlar, makine dairesine girmeyelim diye. Şirket talimatı deniyor. Bizi korsan ilan ettiklerini söylediler. Ayrıca mahkemeye vereceklerini, hapis cezası vereceklerini söylediler. Bunu konsolosluğumuzdaki arkadaş da teyit etti. 'Makineyi tamir edin, sonra istediğiniz limana kadar gelin, biz sizi götürelim' diyorlar. 'Sizi hapse attıracağız' diye tehdit ediyorlar. Geminin can güvenliği yok. Bakın şu anda bir yangın çıksa karbondioksit tüpleri falan hiç bir şey yok gemide. Can emniyeti yok, mal emniyeti yok. Türkiye devleti büyük bir devlet. Mutlaka bir çalışma yapılacak, bayrak devleti olan Katar'a baskı yapılacaktır. Buna inanıyorum. Katar'ın ticaret bakanı olsun, ulaştırma bakanı olsun bu şirkete baskı yapacaktır. Bayrağını elinden alacaktır. Bu gemi bayraksız kalırsa, sahipsiz kaldığında, sahil güvenlik bize mutlaka müdahale edecektir. Bayrak devleti sahibi olduğundan dolayı uluslararası suç işlememek adına kimse müdahale edemiyor. Bu durum da böyle. Bazen jeneratörümüz arıza yapıyor. Karanlıkta kalıyoruz. Suyumuz yok. Sular çok kısıtlı, günde bir saat akıyor. Bazen iki gün üstü üste hiç verilmiyor. Zor durumdayız. İçme suyu zaten sınırda" dedi.

"YA GEMİYİ TAMİR EDERSİNİZ YA DA BIRAKMAYIZ"
Sarıhan, "26'sında limandan kalktık. 26'sından sonra hep sorunlar yaşadık. Buraya geldik, ayın biriydi. Birinden beri bu hapis sorunları, kavgalar, tehditler devam ediyor. Şu anda alıkonulduğunu iddia edecek sadece ben ve ikinci makinistim. Biz gemiye yeni katıldık. 15 günlük olduğumuzdan dolayı iş akdimizi feshetmek istedik. Bu iş kanununda belirli. Biz para istemiyoruz. Kontrat imzaladık diye esir muamelesi görecek halimiz yok. Ben en doğal hakkın olan 15 gün içinde fesih hakkımı kullandım. Gemiye katıldıktan 72 saat sonra işimi feshettim. Bunlar, 'Hayır, bu makineyi tamir edeceksiniz. Sonra istediğimiz yere kadar geleceksiniz' diyorlar. Bu süre iki buçuk ay. Sonra ne paramızı verecekler, ne de başka bir şey yapacaklar" dedi.

GEMİ ULUSLARARASI SULARDA BEKLİYOR
Sahil güvenlik kontrollerinin yapılması durumunda geminin bağlanacağını iddia eden Sarıhan, bu yüzden uluslararası sularda bekletildiklerini ifade etti.
Eşinin sağ salim Balıkesir'in Edremit ilçesindeki evine dönmesini bekleyen İkrima Sarıhan ise, "Eşim alıkonuldu. Türk devletinden ve yetkililerden yardım istiyorum" dedi.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk denizciler çalıştıkları gemide rehin alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN