Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yangınlar kısmen kontrol altına alındı

Antalya’nın Kumluca ilçesi Erentepe Mahallesi’nden başlayıp tatil cenneti Adrasan ve Olimpos bölgelerine yayılan orman yangını kısmen kontrol altına alındı. Dün karşı ateş ile Erentepe, Toppaş, Belenobası ile tatil bölgesi Adrasan’da (Çavuşköy) yangın kontrol altına alınırken ağaç evler ve pansiyonların bulunduğu Olimpos’ta bulunan Milli Parkların üst kısımları yanmaya devam ediyor.

Kumluca'nın Erentepe Mahallesi'nden 24 Haziran Cuma günü saat 12.40'da başlayan orman yangını cumartesi günü Toppaş, Belenobası ve Üzümcü Mahallelerine yayılmıştı. Yangın rüzgar'nda etkisiyle dün öğle saatlerinde tatil bölgesi Adrasan'a ve ardından Olimpos'a sıçramıştı. Ekipler, dün akşam saatlerinde Adrasan ve Olimpos yangınlarına karşı ateş ile müdahale etti. Karşı ateş müdahalesi ile Adrasan ve Erentepe ile Olimpos alt kısımdaki yangınlar kısmen kontrol altına alındı. Olimpos Milli Parklar alanında bulunan Musa Dağı zirvesinde devam ediyor. Zirve kısmının sarp ve zor müdahale edilebilir bir yapıda olması nedeniyle Orman Bölge Müdürlüğü yangın söndürme ekipleri zorlu bir mücadele veriyor.
PANSİYONLAR TAMAMEN TAHLİYE EDİLDİ
Olimpos'ta tatilcilerin çoğunlukla doğayla iç içe olması nedeniyle tercih ettiği ahşap ve ağaç evlerden oluşan pansiyonlar ise yangın bölgesine çok yakın olması nedeniyle tamamen tahliye edildi. Jandarma ekipleri yangın bölgesine giriş çıkışı yasaklarken sadece yangın söndürme ekipleri ile pansiyon işletmecilerinin geçişine izin verildi. Olimpos ve Adrasan'da yangın nedeniyle yaklaşık 200 hektar alan zarar görürken yangına 7 helikopter, 3 yangın söndürme uçağı havadan müdahale ediliyor. Yangının zirvede yoğunlaşması nedeniyle zirveye 50 yangın söndürme ekibi ve 8 arazöz çıkarılarak yangın kontrol altına alınmaya çalışıyor.
Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre ise hafif şiddetli bir rüzgarın zirvede etkili olduğu anca bu durumun olumsuz bir etki oluşturmayacağı belirtildi.
Öte yandan eline valizini alan yangın bölgesinden kaçmaya çalışıyor.
Tahliye edilen pansiyonlardan birinde çalışan Mehmet Kılıç, sezonun yeni başladığını ancak yangın nedeniyle bitirmek zorunda kaldıklarını söyledi. Yanan yerlerin Olimpos'un gözbebeği olduğunu belirten Kılıç, "Şu an kapandı her yer hiç müşteri yok sadece iletme sahipleri var. 15'in üzerinde pansiyon vardı kapandı hepsi. Bir daha buralarda çalışamayız sanırım. Tatilcilerde şaşırdı duruma" dedi.
Ozan Demirel isimli bir tatilci ise tatil için gelip yangından kaçar bir hale geldiğini belirterek "İki gündür tatil için gelmiştik. Böyle bir yerde doğayla iç içe tatil yapmak istedik ama sürekli yangından kaçar bir hale geldik. Ailemizin durumumuzdan haberi yok. Eşimle gelmiştim arkadaşlarımın yanına ama şu anda burada bekleyeceğiz. Terk etmek de istemiyoruz" diye konuştu.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Yangınlar kısmen kontrol altına alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN