Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Albayrak'tan flaş faiz ve enflasyon mesajı

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası 10. Yıl Daveti'nde açıklamalarda bulunan Bakan Albayrak, "Enflasyonda endeksler eylül ayında hem TÜFE, hem de ÜFE'de tek haneli rakamları yakalayacağımız net bir şekilde gösteriyor" dedi. Albayrak, Merkez Bankası'nın faiz indirim kararıyla ilgili olarak da "Faiz kararının etkilerini önümüzdeki günlerde göreceğiz." ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası 10. Yıl Daveti'nde önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Bakan Albayrak'ın konuşmasından satır başları:

ÇOK SAYIDA TEDBİR SETİNİ DEVREYE ALDIK
Geçmişteki başarıları tekdir etmekle birlikte bunları geleceğe taşımalıyız. Göçlerin arttığı ve küresel mücadelelerin yaşandığı bu zorlu konjonktürden geçerken ülkemizin en az düzeyde etkilenmesi için ihtiyatlı politikalarımızı sürdürüyoruz. Çok sayıda tedbir setini devreye aldık.

REFORM SÜRECİNİ KARARLILIKLA SÜRDÜRÜYORUZ
Bugün şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki bu etki ve dalgalanmalara karşı Türkiye en iyi korunma alanlarından biri olmuştur. Ayakları yere basan Yeni Ekonomi Programında bir yılı geride bıraktık. Program kapsamındaki güçlü yapısal reform sürecini kararlılıkla sürdürüyoruz. Elde ettiğimiz kazanımları inşallah 2020 yılında çok daha ileriye taşıyacağız.

TEK HANELİ RAKAMLARI YAKALAYACAĞIZ
Özellikle yılın ikinci yarısındaki rahatlamayla yılı pozitif bir büyüme rakamıyla inşallah kapatacağımıza inanıyoruz. Yıllık tüketici enflasyonu yüzde 25.2 seviyesinde 2019 Ağustos ayında yüzde 15 seviyesine geriledi. Ve önümüzdeki Eylül endeksleri, projeksiyon ve tahminler tek haneli hem ÜFE hem TÜFE'de tek haneli rakamları yakalayacağımızı gösteriyor. Yılın sonuna hedeflerimizden daha iyi bir performansla ulaşacağız.

TEMMUZDA CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK CARİ FAZLASINI GÖRECEĞİZ
Yılın kalan aylarında ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 80'lerin üzerinde olduğunu göreceğiz. Cari denge temmuz ayı rakamlarında 12 aylık cari dengede Cumhuriyet tarihinin belki de en büyük cari fazla rakamını göreceğiz.

FAİZ KARARININ ETKİLERİNİ GÖRECEĞİZ
Merkez Bankası'nın faiz kararının etkilerini önümüzdeki günlerde göreceğiz. 2020-2022 YEP'i büyük ihtimal eylül içinde açıklayacağız.

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Albayrak'tan flaş faiz ve enflasyon mesajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN