Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nefsi terbiye etmek…

“Kertenkele” dizisinin bu haftaki vaaz konusu, nefsimizi terbiye etmenin biz Müslümanlar için, ne kadar önemli olduğu üzerineydi. Yüce rabbimizin bize yüklediği en çetin imtihanın, nefsimizle yaptığımız mücadele olduğunun anlatıldığı, Cuma namazı öncesindeki vaaz sahnesinde, Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’ in (s.a.s) bir duasında; “Allah’ım! Göz açıp kapayıncaya kadar dahi, beni nefsimle baş başa bırakma…” buyurduğu Hadisi Şerifine yer verildi. Nefsimizle mücadele etmenin kolay olmadığının anlatıldığı vaaz sahnesinde Ziya Hoca, cemaate; “Kardeşlerim, nefsimiz yani egomuz, bencilliğimiz her an şerrinden Allah’a sığınmaya ve Allah’tan yardım istemeye mecbur olduğumuz büyük sınavımızdır. Cenabı Hak, yüce kitabında şöyle buyurmaktadır; ‘Nefislerinizi temize çıkarmayın. O'dur en iyi bilen, günahtan korkup sakınanı!’ ” diyerek, nefsimizin hep kendimizi temize çıkarıp, başkalarını hatalı görmek istediğini, oysa nefsimizle mücadele etmenin birinci şartının, önce kendimizi hatalı görmek olduğunu belirtti.

İstanbul gecelerinin iflah olmaz çapkınlarından olan KERTENKELE aslında zekâsı ve sıra dışı yetenekleri sayesinde bir türlü ele geçirilemeyen profesyonel bir hırsızdır. Mesleki hayatını takıntılı bir şekilde Kertenkele'yi yakalamaya adayan komiser Ünsal'ın tüm çabalarına rağmen Kertenkele izini kaybettirmenin bir yolunu hep bulmuştur. Ta ki boş sanarak kaldığı villada evin sahibi mafya patronu Deli Kenan ile karşılaştığı güne kadar...
Sevgilisinin ihaneti nedeniyle intiharın eşiğine gelmiş olan Deli Kenan, Kertenkele'nin tüm ikna çabalarına rağmen kendisini vurur. Kertenkele, olay yerinden panikle uzaklaşırken polis tarafından köşeye sıkıştırılır. Kertenkele polisten kaçarken yanan bir ev görür ve yakalanma pahasına içeriye girerek küçük bir çocuğu yangından kurtarır. Ama bu kahramanlık Kertenkele'nin özgürlüğüne mal olmuştur. Tutuklanıp cezaevine gönderilir.
Esaret altında yaşamaktansa ölmeyi yeğleyen Kertenkele bir yolunu bulup imam kıyafeti ile polisin ve peşindeki mafyanın elinden kaçarken kendisini şirin bir mahalle camisinde yanlışlıkla imam olarak bulur. Kertenkele sıfır din bilgisi ile imamlık yapmaya çalışırken karşısına gayrimenkul kralı Ekrem Bey'in güzeller güzeli torunu Zehra çıkar. Zehra'ya ilk bakışta âşık olan Kertenkele ise hayatının en büyük soygununa karar vermiştir; hiç kimseyi beğenmeyen bu güzel kızın kalbini çalacaktır. Fakat bilmediği bir şey vardır. Ünsal komiser, Zehra'nın eniştesidir.
ARKADAŞINA GÖNDER
Nefsi terbiye etmek…
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN