Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Sevgi izi' projesi Manisa'da

Televizyon Programcısı Müge Anlı tarafından başlatılan ve kendini ifade edemeyen engellilere verilecek numara sayesinde kaybolduklarında bulunmaları amaçlanan 'Sevgi İzi' projesi kapsamında, engellilere dövme yapmaya çalışan sanatçılar zor anlar yaşarken bazı engelli bireyler de dövme yaptırmamak için direndi.

Televizyon Programcısı Müge Anlı tarafından başlatılan ve kendini ifade edemeyen engellilere ve Alzheimer hastalarına verilecek numara sayesinde kaybolduklarında bulunmaları halinde kimliklerinin tespit edilmesi amaçlanan 'Sevgi İzi' projesi Manisa'da da başladı. AK Parti Manisa Şehzadeler İlçe Başkanlığı tarafından Tarihi Rum Mehmet Paşa Bedesteni Çok Amaçlı Salonu'nda proje tanıtımı uygulamalı olarak gerçekleştirildi. Proje tanıtımına Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, AK Parti Şehzadeler İlçe Başkanı Ahmet Tonguç, AK Parti Şehzadeler İlçe Kadın Kolları Başkanı Rukiye Yaver ve engelli dernekleri temsilcileri katıldı. Projeyi Manisa'da başladığı bilgisini veren AK Parti Şehzadeler İlçe Kadın Kolları Başkanı Rukiye Yaver, "Sevgi İzi projesini biz de Manisa ilinde daha fazla alanlara duyurabilmek için engelli vatandaşlarımıza Alzheimer hastaları içi başlatmış durumdayız. Tüm engelli sivil toplum kuruluşu yöneticileri ve engelli kardeşlerimizle aynı zamanda Alzheimer hastalarımızla bu sevgi izi projesinin uygulama sistemini, işlemin nasıl yapılacağına dair bir araya toplanmış bulunmaktayız" dedi.
"DÜNYANIN SEVGİYE İHTİYACI VAR"
Proje tanıtımında konuşan Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, "Sevgi her şeyin başı. Sevgi olmadığı bir dünya kaos demektir, kan demektir, nefret demektir. Yer yüzünün bu gün daha çok teknolojiden daha çok bilimden daha çok sanayiden ziyade sevgiye ihtiyacı vardır. Sevgi kalplerde olsaydı bu gün insanlar elindeki imkanlarını paylaşıyor olsaydı bugün yer yüzünde kan ve göz yaşı olmazdı. Bu projenin adı da sevgi izi. Çok değerli Hanımefendi Müge Anlı'ya buradan teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Gerçekten de bizim kimliğimiz sorulduğunda ne olduğumuz sorulduğunda bunu anlatabiliriz. Ancak Yaradan'ın bir imtihanı gereği kimliğini söyleyemeyen vatandaşlarımız kardeşlerimiz var. Bu numaralandırmalarla birlikte kardeşlerimiz kaybolduğunda başlarına bir iş geldiğinde kim oldukları kolaylıkla tespit edilebilecek. Yakınlarına ailelerine ilgili kurum ve kuruluşlara rahatlıkla ulaşılabilecek" diye konuştu.
DÖVMECİLERİN ZOR ANLARI
Proje tanıtımında ise 5 dövme sanatçısı görev aldı. Önce her engellinin kişisel bilgilerini alan dövme sanatçıları, engellilere ve Alzheimer hastalarına birer numara verdiler. Verilen numaralar ise dövme sanatçıları tarafından kendilerini ifade edemeyen engelli çocuklara ve Alzheimer hastalarına sol bileklerine dövme olarak işlendi. Dövme işlemi sırasında dövme sanatçıları ise zor anlar yaşadı. Ortamın kalabalık olması ve canlarının acıması nedeniyle krize giren zihinsel engelli çocuklar dövme sanatçılarına zor anlar yaşattı. Bazı engelli bireyleri ise aileleri güçlükle dövme yaptırmaya ikna etti. Yaşadıkları zorluğu anlatan Dövme Sanatçısı Soner Kayalı, "Zihinsel engelli çocuklarda krize giriyorlar korkuyorlar kalabalıktan dolayı. Onlardan dolayı çok zorluk yaşıyoruz. Alzheimer hastası olsun otizimliler ve down sendromlularda biraz daha kolay oluyor. Ama daha zorlu çocuklar var. Onları da emniyete göndermeye çalışıyoruz. Orada da parmak izi projesi var. İnsanlığa bir katkım olduğu için çok mutluyum" dedi.
-
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sevgi izi' projesi Manisa'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN