Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fazla kiloları olanlar da meme küçültme ameliyatı olabilir mi?

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Burak Türkyılmaz, fazla kilolu kadınlar için meme küçültme ameliyatları hakkında bilgi veriyor...

Meme dokusundaki form kaybı, kilo alıp vermeye, hamilelik sonrası yaşanan problemlere bağlı olarak gelişebilir veya doğuştan göğüslerde büyüklük problemi yaşanabilir. Memeler kadının kendini beden algısı olarak mutlu ve güvenli hissedebilmesini sağlayan en önemli organlardan biridir. Her kadın, estetik olarak güzel görünümlü memelere sahip olmak ister. Gelişim geriliği ya da doğum sonrası kilo kaybı sonucu hacmini yitiren meme dokusu, üzerini saran derinin de bol kalması sonucu sarkık bir görüntü kazanabilir ya da göğüsler doğuştan küçük, büyük veya asimetrik olabilir.

Meme küçültme ameliyatı diğer estetik meme ameliyatlarından bir yönüyle ayrılır: Sadece psikolojik nedenlerle değil daha çok fizyolojik nedenlerle yapılan bir estetik ameliyattır. Çünkü iri memelere sahip kadınlarda boyun, sırt, bel ağrıları, sarkmaya bağlı kronik meme ağrıları, duruş bozuklukları, terleme nedeniyle meme altında oluşan cilt sorunları, sütyen askıları nedeniyle omuzlarda oluşan bası izleri gibi bulgulardan birkaçı ya da hepsi bulunur.

Bunun dışında giydiğini yakıştıramama, bakışları üzerinde hissetme, sportif aktivitelerde zorlanma gibi sosyal ve psikolojik sorunları da vardır. Meme, yağ ve meme dokusundan oluşan bir organdır. Bazı kişilerde yağ dokusu oranı daha fazladır ve kimi zaman vücuttaki genel şişmanlıkla ilgilidir. Bu durumda kilo verme veya liposuction etkili olabilir. Ancak meme dokusunun fazlalığı durumunda tek seçenek meme küçültme ameliyatıdır. Meme küçültme ameliyatı sırasında meme hem küçültülür hem de dikleştirilir.

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
  • HER ZAMAN
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Fazla kiloları olanlar da meme küçültme ameliyatı olabilir mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN