Nüfus cüzdanını kaybeden LYS adayları zamanla yarıştı

Tokat’ta Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) öncesi nüfus cüzdanını kaybeden ve ehliyetle sınava alınmayan öğrenciler zamanla yarıştı.

Üniversite girişte ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavına (LYS) girecek adaylar sabahın erken saatlerinden itibaren sınava girecekleri okulların yolunu tuttu. Tokat'ta nüfus cüzdanını kaybeden, evde unutanlar ve ehliyetle sınava alınmayanlar ise Nüfus Müdürlüğü'nün yolunu tuttu. Nüfus Müdürlüğü'ne başvuran 5 aday zamanla yarıştı. Fotoğrafı olmayan adaylar nüfus müdürlüğü yanındaki fotoğrafçılara koşarak vesikalık fotoğraf çekindi. Fotoğraf çekildikten sonra tekrar nüfus müdürlüğüne koşan adaylar 8 lira karşılığında yeni kimliklerini alıp sınava girdi. LYS'ye ehliyetle girmek isteyen Hakan Özen, nüfus cüzdanı yanında olmadığı için ehliyeti ile sınava girmek istediğini ifade ederek, "Ehliyetle girmek istedim, ehliyetle sınava alamayacaklarını söylediler. Bugün ki oturma yetişemeyeceğim. Yarın ki sınava katılacağım. Ehliyetle önceki yıllarda sınava girdim diye hatırlıyorum" dedi.
İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı il genelinde 12. sınıf öğrencisi olarak 7 bin 897 öğrencinin sınava girdiğini söyledi. Yazıcı, eski ehliyetlerde T.C kimlik numarası yer almadığı için geçtiğimiz yıl ve bu yıl ehliyetle adayların sınava alınmadığını belirterek, "Sınava kimlik kartı olarak nüfus cüzdanı veya süresi geçerli pasaport ile gelinmesi gerekiyor. Sınava ehliyet ve diğer kimliklerle adaylar alınmıyor" dedi.
YGS'nin ardından üniversite için ikinci aşama olan LYS maratonunda adaylara 135 dakika sürecek olan sınavda LYS-4'te tarih, coğrafya-2, felsefe grubu ve din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden sorular yöneltildi.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
Nüfus cüzdanını kaybeden LYS adayları zamanla yarıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN