Altay tankı'na 260 derecelik koruma kalkanı

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile ASELSAN arasında imzalanan 54 milyon euroluk anlaşma ile milli tank ALTAY için Aktif Koruma Sistemi (AKKOR) geliştirilecek. Bu sistem sayesinde ALTAY tankında 360 derecelik koruma kalkanı oluşturulacak.

Tanka yaklaşan anti tank roketleri ve füzeleri tespit ederek havada imha edecek olan Aktif Koruma Sistemi (AKKOR) geliştirilmesi ile ilgili sözleşme, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile ASELSAN arasında imzalandı. Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir ile ASELSAN Genel Müdürü Faik Eken 54 milyon Euro tutarındaki sözleşmeyi düzenlenen törenle imzaladı.
ASELSAN tarafından öz kaynakları kullanılarak geliştirilmeye 2008 yılında başlanan sistemle ilgili radar, merkezi bilgisayar ve fiziksel imha mühimmatının denendiği testler 2010 yılından itibaren başarıyla gerçekleştirildi. Milli tank ALTAY'da kullanılmak üzere geliştirilecek AKKOR Sistemi, modüler mimarisi sayesinde birçok tipteki zırhlı araca uygulanabiliyor.
ALTAY TANKINA KORUMA KALKANI
ASELSAN tarafından özgün olarak geliştirilecek AKKOR, 360 derecelik tam bir koruma kalkanı oluşturacak. AKKOR, yüksek teknoloji radarı ile üzerine gelen roket veya tank savar füzesini çok kısa sürede algılama kabiliyetine sahip olacak. Tehdide karşı yönlendirilecek fiziksel imha mühimmatı, üzerinde bulunan sensörler yardımıyla, yaklaşan tanksavar tehdidine en yakın olduğu anda patlayarak tehdidi etkisiz hale getirecek.
AKKOR Sistemi, mühimmatın üzerindeki akıllı sensör ile dünyadaki benzerlerinden farklılaşıyor. Mini bir radar gibi çalışan sensör, yaklaşan roket/füze ile savunma mühimmatının en yakın olduğu zamanda patlamayı gerçekleştirerek tehdidi yok edebiliyor.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Altay tankı'na 260 derecelik koruma kalkanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN