5 yıldızlı otelleri aratmayan 'Kalekol'

Van’ın İran sınırında bulunan Yamanyurt Kalekolu içerisinde barındırdığı sosyal etkinliklerle 5 yıldızlı otelleri aratmıyor.

Van'ın Özalp ilçesindeki 2. Hudut Tabur Komutanlığı'na bağlı sınırdaki Yamanyurt Kalekolu'ndaki askerler, huduttaki meşakkatli görevleri dönüşü boş zamanlarını sosyal etkinliklerle değerlendiriyor. 5 yıldızlı otelleri aratmayan kalekol, içerisinde barındırdığı çeşitli imkan ve aktivitelerle göz dolduruyor. Adeta bir kampüsü andıran kalekolda, her askerin kendine ait bir dolabı bulunurken; çarşaf, nevresim ve battaniyeler personel sayısının iki katı. Yatak takımları haftada bir değişirken, 2 adet ev tipi çamaşır makinesi ve bir kurutma makinesi ile ütü imkanı da hazır bulunduruluyor. Askerin üniforması başta olmak üzere tüm çamaşırları yıkanarak kurutulurken, 24 saat sıcak su imkanı da bulunuyor. Kalekolda elektrik kesintilerine karşı iki jeneratör hazır bekletilirken, mutfağı ve yemekhanesi ise tertemiz. Mutfakta çalışanlar eldiven ve maske takarken, kalekolun kantininde ise her türlü yiyecek ve içecek en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş durumda. Kalekolda bulunan ve nöbet yerlerine giden askerler, nöbet dönüşü dua ettikten sonra karakoldaki aşçılar tarafından yapılan yemekleri yiyor. Kendi ekmeğini üreten kalekolda, 4 aylık erzak stoğu ise hazır vaziyette tutuluyor. Sunulan konfor 5 yıldızlı otelleri aratmazken, günlük hazırlanan 4 çeşit yemek ise kalori oranı değerlendirilerek yapılıyor. Komutanlarıyla birlikte yemeklerini yiyen askerler, boş zamanlarını ise kitap okuyup, satranç, masa tenisi ve playstation oynayarak değerlendiriyor. Bir grup asker dinlenirken, bir grup ise sınırı gözetlemeye devam ediyor.

"HUDUTTA GÖREV YAPMAK BİR ŞEREFTİR"
Hudutta görev yapmaktan onur duyduğunu ifade eden Piyade Er Engin Çetin, "Biliyoruz ki hudutta görev yapmak şereftir. Ailelerimiz bizleri hiç merak etmesinler. Gayet iyiyiz, buradan onlara selamlarımı iletiyorum. Boş zamanlarımızda televizyon izliyoruz, masa tenisi oynuyoruz, kitap okuyoruz, haftada bir gün sinema günümüz var ve film izliyoruz, spor yaparak boş zamanlarımızı değerlendiriyoruz" dedi.

"SOSYAL AKTİVİTELERLE EĞLENİYORUZ."
Hudutta görev yapmanın şeref ve onurunun bilincinde olduklarını ifade eden Piyade Onbaşı Ramazan Korkmaz da, "Hudutta görev yapmaktayız. Hudut şartları zor ama vatanı beklediğimiz için onurluyuz, gururluyuz ve ne kadar zorlu şartlarda görev yaptığımızın bilincindeyiz. Hududa çıktığımızda terliyoruz, ama kalekola geldiğimizde rahatlıyoruz, ferahlıyoruz. Çünkü bir sürü sosyal faaliyetimiz var. Kendimizi rahatlatacak, ferahlatacak sosyal faaliyetlerimiz mevcut. Ben kitap okumayı seviyorum, kimi arkadaşlarım satranç, masa tenisi, playstation oynayarak sosyal faaliyetlerde bulunuyor" ifadelerini kullandı.
Takım Komutanı Üsteğmen Umur Alptekin de, birlik personellerine ayrılan bölümde askerlerin istirahatlı oldukları zamanları çeşitli aktivitelerle geçirdiklerini belirterek, "Birlik personelimiz kendisine ayrılan istirahat saatlerinde masa tenisi, satranç, playstation oynayarak, kitap okuyarak ve televizyon izleyerek değerlendirmektedir" şeklinde konuştu.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
5 yıldızlı otelleri aratmayan 'Kalekol'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN