A Haber'e karartmaya tepki

Türkiye'nin en çok izlenen haber televizyonu A Haber, yine yayın durdurma ve uyarı cezalarının hedefi oldu. Yüksek Seçim Kurulu ve Radyo Televizyon Üst Kurulu, A Haber'e 12 yayın durdurma ve uyarı cezası daha verdi. 1 Kasım seçimleri ile ilgili verilen cezalar böylece 29'a yükseldi. A Haber'e yönelik bu cezalar hemen her kesimden tepkiyle karşılandı.

CEVDET YILMAZ – BAŞBAKAN YARDIMCISI ''SEKTÖR KENDİ İÇİNDE ÇÖZMELİ''
Cezalar yerine bunu kendi içinde sektörün düzenlemesinin ben daha doğru olacağına inanıyorum. Özel yayınlara böyle yaptırımlar yerine kendi içinde mesleki kurallarla bu işin yürümesinin daha doğru olduğunu düşünüyorum.

MARKAR ESAYAN – AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ''A HABER ÖDÜLLENDİRİLMELİYDİ''
Türkiye'nin birliği ve bütünlüğünü, bu ülkede teröre karşı duruşu bunun gibi pek çok yerli ve milli yaklaşımı yayınlarına yansıtan A Haber'e belki ödül vermek gerekirdi, onu cezalandırmak değil. PKK'nın teröründe nasıl bazı medya organlarının teröre terör bile diyemediklerini, DHKP-C'nin Savcı Selim Kiraz'ı öldürürken kendisine romantik bir eylemci muamelesi yapıldığını, vs. … Demek ki tarafsızlık böyle mi oluyor?


FİKRİ IŞIK - BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI ''2015 TÜRKİYESİNE YAKIŞMIYOR''
2015 Türkiye'sine yakışmayan cezalar olduğunu düşünüyorum RTÜK'e de bu konuda bir çağrım var, bu noktadaki cezaları verirken biraz hakkaniyet ilkelerine uymaları. Cezaların hakkaniyetten uzak olduğunu düşünüyorum.

AZİZ BABUŞÇU- AK PARTİ İSTANBUL MİLLETVEKİLİ ''BU ZİHNİYET TASFİYE OLMALI''
Eski Türkiye'de kalmış bir cezalandırma mantığıdır o. Bunun tasfiye olması lazım. Bunun için de 26. dönem yasal zeminde bu sorunu çözer diye düşünüyorum.

Sivil toplum kuruluşları ve medya dünyasından da A Haber'e destek yağdı.


MAHMUT ARSLAN - HAK-İŞ BAŞKANI ''ZİL TAKIP OYNAYACAKLAR VAR''
A Haber'in yayınlarının tamamen durdurulmasından herhalde zil takıp oynayacaklar da var galiba. Öyle anlaşılıyor. Türkiye'nin en çok izlenen haber kanalı olarak A Haber'e yapılan bu müdahaleyi açıkça bir taraf mücadelesi olarak görüyorum.

OKAN MÜDERRİSOĞLU - SABAH GAZETESİ ANKARA TEMSİLCİSİ ''HÜKMÜ VERİP İNFAZ EDİYOR''
Hükmü verip infaz ediyor. Ondan sonra zaten savunulabilir bir boyut kalmıyor. Böyle bir şey olmaz. Doğru, tarafsız, adil ve bugünkü çağda da sürdürülebilir olduğunu savunmak mümkün değil.

SİNAN BURHAN - ANADOLU YAYINCILAR DERNEĞİ BAŞKANI ''BU SİYASİ BİR KARARDIR''
Sürekli A Haber'e yönelik raporlar hazırlatılması, izleme ve değerlendirme dairesinin yönlendirilmesi, YSK'nın da buna göre cezalar vermesi siyasi bir karardır.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
A Haber'e karartmaya tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN