Türkiye'nin en iyi haber sitesi

A Haber'e rekor ceza

Gazeteciler A Haber'e verilen rekor cezayı değerlendirdi.

TÜRKİYE GAZETESİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ İSMAİL KAPAN
7 Haziran öncesinde de buna benzer gerekçelerle bazı televizyon kanallarına çok yüksek oranda cezalar verilmişti. Bu tartışıldı, bir sonuç çıkmadı. Anlaşılan o ki aynı yaklaşım ile devam ediliyor. Oysa kendi ekonomisini kendisi yürüten, özel televizyon kanallarının resmi devlet televizyonu gibi bir yayın politikasına sahip olma mecburiyeti yok. RTÜK'ün bu manada devletin televizyon kanallarına olan yaklaşımı ile özel sektör televizyon kanallarına yaklaşımı arasında bir fark olmalıydı. YSK'nın da bu hususu dikkate alması gerekirdi ama her iki kurumun da gereken özeni, hassasiyeti göstermediğini anlıyoruz buradan.
GÜNEŞ GAZETESİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ TURGAY GÜLER

Kabul edilemez bir şey, altını ısrarla çizmek lazım. Geçmiş olsun demek istemiyorum bu hatadan nasıl dönülmesi gerekiyorsa dönülmeli. RTÜK bir rapor hazırlıyor, YSK ceza veriyor. Bir kere YSK'nın kararlarının tartışmaya kapalı olmasında bile bir problem var. Maalesef Türkiye'de hiç kimse hiç olmayacak yerde demokrasi, medya özgürlüğü kavramlarını tartışır, ama tartışılması gereken yerde herkes kulağını kapatır. YSK ve RTÜK medya özgürlüğünü ihlal etmiştir. İzleyicinin en temel hakkını elinden alıyor, mesleği yapılamaz hale getiriyor. Tek kanallı dönemlere ilişkin adetlerdi bunlar. Yeni Türkiye'de, yeni dünyada böyle cezalara yer olmadığı gibi siz özel medya kuruluşlarını elinizdeki geri dönüşü olmayan bir takım 'haklarla' yetkilerle gasp edemezsiniz, bu kabul edilemez bir şey.''

YENİ AKİT GAZETESİ GENEL YAYIN KOORDİNATÖRÜ HASAN KARAKAYA 2015 Türkiye'sinde son derece ayıp bir karar. Bu tür kararların izah edilecek tarafı yok. A Haber özel bir kanal, devletin kanalı değil. Artık o tek kanallı Türkiye'de değiliz. RTÜK acaba örneğin, Beşiktaş Tv'ye ceza verip, sen Fenerbahçe'ye ya da Galatasaray'a, Trabzonspor'a niye yer vermedin diye acaba ceza veriyor mu? Bu saçmalık olur. Bunu yapmıyorsan, nasıl onlar birer özel kanal ise A Haber gibi kanallar da özel kanal. Bunun bir düzenlemesinin yapılması lazım, yeni Meclis döneminde, sanıyorum gerek RTÜK, gerek YSK'nın yetkileri konusunda herhalde biraz düzenleme yapılır, geniş yetkilerin ellerinden alınması gerektiğine inanıyorum.

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
A Haber'e rekor ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN