Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avni Özgürel "Yargı için yüz karası bir durum"

Yeni Birlik Gazetesi yazarı Avni Özgürel, 'de kriz hâline gelen kurultay sürecini değerlendirdi. A Haber'de yayınlanan Diplomasi programına katılan Özgürel, "Art arda mahkeme kararları çıkması yargı için yüz karası bir durum, bu kongre sürecinin sağlıklı biteceğini düşünmüyorum." dedi

"YARGI İÇİN YÜZ KARASI BİR DURUM"

Hani bir laf vardır; 'Avukat tutma, hakim tut.' diye. Muhalif olanların yargıçları var, onlar lehine kararlar veren. Genel merkez lehine karar veren yargıçlar var. Kimin yargıcı daha kuvvetli diye son dakikaya kadar bir bilek güreşi haline getirildi. Bu Türk yargı sistemi açısından yüz karası bir süreç. Siyasi partiler tarihimiz açısından da öyle ama yargı açısından çok utanç verici bir şey.

"KONGRENİN OLMAYACAĞI BELLİYDİ"

Bu kongrenin Yargıtay kararının sonuna kadar beklenerek, Yargıtay kararına itibar edilerek çözümleneceği konusunda muhalifler de genel merkez de mutabık kalmıştı geçen hafta başında. Ama bir anda bir mahkeme kararı 'Biz bu kongreyi Pazar günü topluyoruz.' deyince, bilek güreşine döndü. Öbür taraf farklı bir mahkeme kararı çıkardı. Sonra beri taraf bir icra dairesi kararı… Sonra karşı bir icra dairesi kararı filan arkasından geldi. Kongrenin bugün yapılamayacağı belliydi.

"KONGRE SÜRECİ SAĞLIKLI BİTMEYECEK"

Bu kadar gerilimli, bu kadar ters düşürülerek yapılacak bir kongre çalışmasının sağlıklı bitirilebileceği kanaatinde değilim açıkçası. O bakımdan 'yi bu manada sıkıntılı günler bekliyor. Yani, Yargıtay kararını verdi, ne yapalım diye bir araya gelecekler, onun neticesinde kongre yapılacak; kim kazanırsa… Hayır, bu kadar basit değil.

ARKADAŞINA GÖNDER
Avni Özgürel "Yargı için yüz karası bir durum"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN