Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Canikli ''Tuğrul Türkeş'e yapılan baskılar faşizan''

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bakanlık teklifini kabul eden Tuğrul Türkeş’e yapılan baskıların faşizan olduğunu söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli Genişletilmiş İl Başkanları toplantısını öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Bakanlık teklifini kabul eden Tuğrul Türkeş'in kararını değerlendiren Canikli, "Bu konu bütün boyutlarıyla değerlendirildi. Bu teklifte altını çizilmesi gereken husus şu; tek siyasi partilere yapılmıyor, siyasi partilerin kurumsal ve tüzel kişilikleri ile değerlendirilmiyor. Grubun üyesi milletvekillerine yapılıyor. Sürecin işleyebilmesi için mutlaka bu şekilde sonuçlandırılması gerekiyor. Sürecin tamamlanabilmesi için başka bir yöntem yok. Sayın Tuğrul Türkeş'e bu çerçevede yapılan teklif kişiseldir ve Sayın Tuğrul bu şekilde kararını vermiş, herkesin saygı duyması gerekir. Baskı yapılmaması gerekir, bu faşizan bir baskıdır. Sadece CHP yönetimi de kendi milletvekillerine kabul etmemesi yönündeki direktifi, kararı ve talimatı da demokrasinin özüne uygun düşmeyen bir baskıdır. Orada kararı verecek olan partinin tüzel kişiliği değildir. Kişinin kendisidir. Bu yöndeki yoğun baskılarda kesinlikle demokratik anlayışla bağdaşmaz. Faşizan bir baskı yöntemidir. Sayın Türkeş'in bu yaklaşımı tamamen kendi takdiridir" diye konuştu.
Kabine de AK Parti ve HDP fotoğrafı oluşacak diye belirtiliyordu. Türkeş'in kararı kabul etmesi ile bu fotoğraf karesini bozulmuş mudur? sorusuna Canikli, "Böyle bir fotoğrafın oluşması mümkün değil. Bir koalisyon çalışması değil. Öyle bir görüntünün oluşabilmesi için bunun her iki siyasi partinin kendi kararları çerçevesinde oluşturması gerekir. Ama böyle bir durum yok tamamen anayasal zorunluluğun gereği olarak oluşturulmuş bir tablo" cevabını verdi.
Canikli, MHP ve CHP'nin geçici hükümüte üye vermeyerek 1 Kasım seçimlerinde AK Parti ve HDP'li üyeler tarafından oluşturulmuş bir fotoğrafı siyasi amaçla kullanmak istediklerini belirterek, "Muhalefetin kirli oyun bozulmuştur" dedi.
HDP'li iki bakanın hükümette yer alması çalışmaları olumsuz etkiler mi? sorusuna Canikli, "Hayır, bir sıkıntı yaratmaz. Devlet işlerinde birkaç ayda öyle önemli değişikliklerin yapılması hangi bakanlık olursa olsun mümkün değildir. Herhangi bir olumsuzluk devlet işlerinin yürütülmesinde sıkıntıya girecek bir değişiklik alınması mümkün değil. Dolayısıyla böyle bir tehlike olması söz konusu değil" diye yanıtladı.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Canikli ''Tuğrul Türkeş'e yapılan baskılar faşizan''
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN